Çin Vizesi

Güler yüzlü ve tecrübeli kadromuzla hızlı ve güvenilir bir danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Vizeem, meşakkatli Çin vize başvuru prosedürlerini sizler adına takip ederek, dosyanızdaki belgelerin, seyahat programınız ve vize türünüzle uyumlu olmasını sağlayarak, başvurunuzda oluşabilecek riskleri en aza indirgemenize yardımcı olur.
Çin, başvuru ve takibi konusunda yetkilendirilmiş ve profesyonel hizmet sunan Vizeem Turizm ile vize başvurunuzu konsolosluğa gitmeden tamamlamak için bizlerle 0532 499 84 93 nolu telefondan iletişime geçiniz.
Çin vizesi

Vize Danışmanlık Hizmeti Nedir?

Vize başvurusunda bulunmadan önce hangi vize kategorisinden vize başvurusu yapmanız gerektiği, bu kategoriye ve sizin çalışma durumunuza göre hangi evrakları düzenlemeniz gerektiği, finansal açıdan uygun olup olmadığınız gibi birçok durum için risk analizinden geçmeniz gerekmektedir. Vize danışmalık hizmeti Çin vize başvuru türünüzü doğru belirlemenizi, hangi evrakları hazırlamanız gerektiğini, vize almak için dosyanızı güçlü bir dosyaya nasıl çevirebileceğiniz gibi konularda sizi doğru yönlendirerek risk analinizi yapmaktadır. Danışmanlık hizmetini gereksiz bularak bireysel olarak yapılan başvurularda evrakların eksik veya hatalı olması, randevunun yanlış kategoriden alınması şeklinde sıklıkla yaşanan problemler sebebiyle maddi kaybın yanı sıra büyük bir zaman kaybı da yaşanmaktadır. Vizeem Danışmanlık olarak size en iyi hizmeti en kısa sürede vererek seyahatinizi kolaylaştırıyor, tek yorgunluğunuzun tatil yorgunluğu olacağını iddia ediyoruz.
vize-danismanlıgı

Çin Vizesi Hakkında Merak Edilenler

Çin Vize Türleri

Kısa Süreli Vizeler

Çin Turistik Vize (L Tipi) : Çin Halk Cumhuriyeti’ne tatil ve gezi gibi turistik amaçlarla seyahat edecek olanların başvuru sahiplerinin alması gereken vize türüdür. Tek (single) veya çift(multiple) girişli olarak verilebilen vizenin geçerlilik süresi de 3 aydır.

Çin Ticari Vize (M Tipi) : Seyahat nedeni iş görüşmesi, fuar, araştırma, sempozyum olan başvuru sahiplerinin alması gereken vize türüdür.

Çin Ticari Olmayan Vize (F Tipi) : Seyahat nedeni ziyaret, karşılıklı değişim,  araştırma olanların alması gereken vize türüdür.

Çin Transit Vize (G Tipi) :  Çin’den aktarma olarak başka bir ülkeye geçecek olan kişilerin alması gereken vize türüdür.

Çin Öğrenci Vizesi (X2 Tipi) : 6 aydan kısa süreler için eğitim görecek olanların almaları gereken vize türüdür.

Çin Aile Birleşimi Vizesi ( Q2 Tipi) : Çin vatandaşı veya Çin’de ikamet izni bulunan diğer ülke vatandaşlarının ailelerinin 6 aydan daha kısa süreli ziyaretlerinde başvurmaları gereken vize türüdür.

Çin Eğitim Vizesi ( S2 Tipi) :  Eğitim, kişisel sebepler, çalışma gibi nedenlerle Çin’de 6 aydan kısa sürelerle ikamet eden kişilerin veya anne, baba, eş, reşit olmayan çocuklar gibi aile bireylerinin başvurması gereken vize türüdür.

Çin Basın Mensupları Vizesi ( J2 Tipi) : Haber amacıyla Çin’de bulunacak basın mensuplarının 180 günden kısa süreli zaman dilimleri için almaları gereken vize türüdür.

Çin Mürettebat Vizesi ( C Tipi) : Uluslararası tren taşımacılığı yapan görevlilerin, gemi veya hava araçları mürettebatlarının, karayolu taşımacılığı yapan araç sürücülerinin başvurmaları gereken vize türüdür.

Çin Üst Düzey Yetenek ve Başarıya Sahip Bireyler Vizesi (R Tipi): Çin Halk Cumhuriyeti’nin ihtiyaç doğrultusunda yararlanacağı uzmanların veya üst düzey yetenekli kişilerin almaları gereken vize türüdür.

Uzun Dönem Vizeler

Çin Oturma İzni (D Tipi) : Çin’de ikamet etmek isteyen kişilerin Çin’e girdikten sonra maksimum 30 gün içerisinde başvurmaları gereken vize kategorisidir.

Çin Çalışma Vizesi (Z Tipi) : Mesleki yaşantısını Çin’de devam ettirmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Bu vize türüne başvuranlar Çin’e giriş yaptıktan sonra, 30 gün içerisinde oturma izni de alınmalıdır.

Çin Öğrenci Vizesi (X1 Tipi) : Eğitim gerekçesiyle Çin’e seyahat edecek olan kişilerin eğitim süreleri 6 aydan fazla ise başvurmaları gereken vize türüdür.

Çin Aile Birleşimi Vizesi (Q1 Tipi) : Çin vatandaşlarının veya Çin’de oturma izni bulunan kişilerin anne, baba, eş veya çocukları gibi aile fertlerinin Çin’de devamlı olarak ikamet etmek için başvurmaları gereken vize türüdür. 01 Ocak 2018 yılında Çin Konsolosluğu tarafından geçilen uygulama ile başvurular internet üzerinden alınacak randevu ile gerçekleştirilmektedir. Ocak ayında geçilen bu uygulamanın amacı verilen hizmetleri kolaylaştırma, başvurularda yüksek güvenlik tedbirlerinin alınması ve işlem süresini kısaltmadır.

Çin Mesleki Eğitim Vizesi ( S1 Tipi) :  Kişisel nedenler, çalışma, eğitim gibi nedenlerle Çin’de 6 ayı geçen sürelerle ikamet eden kişilerin ailelerinin almaları gereken vize türüdür.

Çin Basın Mensubu Vizesi (J Tipi) : Çin’de uzun zamandır faaliyet gösteren bir medya kuruluşunun çalışanı olup, 6 aydan fazla süre için görevi nedeniyle ikamet etmesi gereken gazetecilerin alması gereken vize türüdür.

Çin’e yapılan müracatlar online olup başvuru formu da online olarak doldurulmaktadır. Uzman kadromuz ile en güncel bilgilerle sizlere zamandan tasarruf sağlatma amacıyla hizmet sağlıyoruz.

Ticari Çin vizesi başvurusunda bulunmak isteyen küçük ölçekli işletmeler, barkodlu belediye davetiyesi alması zorunludur. Bu işlem ortalama 7-10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu işletmelerin belediye davetiyesini temin edememesi durumlarda kendilerini davet eden, Çin’de faaliyet gösteren firmadan alacakları davetiye ile başvuru yapma hakları vardır. Firma davetiyesi ile belediye davetiyesi yapılan işlemlerin değerlendirme süreleri farklı olup, gerekli incelemelerin zaman alacak olmasından ötürü firma davetiyesi ile yapılan başvurular 2-6 ay arasında sonuçlanmaktadır.

Ticari vize başvurusunda bulunmak isteyen büyük ölçekli işletmelerin ise belediye davetiyesi sunmasına gerek duyulmamaktadır. Çin’de faaliyet gösteren firmadan alınacak davetiye mektubu ile başvuru yapılması yeterlidir.

Çalışma vizesinde belirli bir süreyi kapsayan tarihler yer almamaktadır. Çin’de çalışmaya gidecek olan kişiler oraya gittiklerinde sürelerini uzatabiliyor.

15.02.2016 tarihinde Çin Halk Cumhuriyetinin almış olduğu kararla şahsi turistik başvuruları kaldırılmıştır. Çin’e yapılacak olan turistik başvurular grup başvurusu olarak kabul edilmekte olup, sayı minimum 5 kişi olmalıdır. Bunun yanında vizelerini alan bu 5 kişinin, ülkeye giriş ve çıkışlarının aynı tarihte olmasına gerek yoktur.

Grup olarak başvurusu kabul edilen turistik vizeler, kişilerin pasaportlarına basılmayıp ayrı bir kağıt  şeklinde hazırlanmaktadır. Seyahat edecek kişilerden bu kağıtları pasaportların arkalarında muhafaza edilmesi istenmektedir. Grup turistik vizeleri iki ayrı nüsha şeklinde hem ülkeye giriş hem de ülkeden çıkışta kullanılmak üzere hazırlanmaktadır. Kişiler ayrı ayrı ülkeye giriş yapabilmektedirler.

Ülke giriş ve çıkışında pasaportların arkasında muhafaza edilmesi istenilen belgelerin ibrazı kapıda zorunludur. Hazırlanan grup vizelerini gösterir kağıtların ibraz edilmemesi durumunda ülke giriş ve çıkışlarına izin verilmemektedir.

Ortalama işlem süresi randevu tarihinizden sonra 7 iş günüdür. Konsolosluğun yoğun olduğu dönemlerde bu süre uzayıp değişkenlik gösterebilmektedir. Çin’e yapacağınız seyahatten 2-3 hafta önce uzman müşteri temsilcilerimizle iletişime geçmeniz, vize alımlarınızda olası problemlerin önüne geçecektir.

Çin Vizesi Parmak İzinden Muaf Kişiler

Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği 1 Nisan 2018 tarihinden itibaren başlayan parmak izi uygulaması ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları dahil, tüm vize başvurusu sahiplerinden parmak izi istemektedir. Aşağıda belirtilen kişiler parmak izi uygulamasından muaf tutulmaktadırlar.

 1. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaport sahipleri.
 2. 5 yıl içerisinde aynı pasaport ile vize başvurusunda bulunarak parmak izi alınmış kişiler.
 3. Parmak izi alınmasının imkanı olamayacak derecede bedensel engeli bulunan kişiler.(rapor sunulmalıdır)
 4. 14 yaş altı ile 70 yaş üzeri kişiler.

Çin Vizesi İçin Pasaport Süresi

Pasaportunuzun Çin seyahatinizin bitiminden itibaren 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Bunun yanında pasaportunuzda en az 2 adet boş sayfanın bulunması gerekmektedir. Yıpranmış, üzerine sıvı dökülmüş ya da gözle görülür zarara uğramış pasaportlar başvuru için kabul edilmemektedir.

Hizmet, hususi, diplomatik pasaport sahipleri 30 günü aşmayan Çin seyahatlerinde Çin vizesinden muaf tutulmaktadırlar. Pasaportunuzun süresinin seyahatinizden sonra 6 ay geçerli olması kuralı, Çin vizesinden muaf tutulan bu kişilerin pasaportlarında da geçerlidir.

Çin Vize Türleri

Çin vizesi

       Kısa Süreli Vizeler

 • Çin Turistik Vize (L Tipi)
 • Çin Ticari Vize (M Tipi)
 • Çin Ticari Olmayan Vize (F Tipi)
 • Çin Transit Vize (G Tipi)
 • Çin Öğrenci Vizesi (X2 Tipi)
 • Çin Aile Birleşimi Vizesi ( Q2 Tipi)
 • Çin Eğitim Vizesi ( S2 Tipi)
 • Çin Basın Mensupları Vizesi ( J2 Tipi)
 • Çin Mürettebat Vizesi ( C Tipi)
 • Çin Üst Düzey Yetenek ve Başarıya Sahip Bireyler Vizesi (R Tipi)

      Uzun Dönem Vizeler

 • Çin Oturma İzni (D Tipi)
 • Çin Çalışma Vizesi (Z Tipi)
 • Çin Öğrenci Vizesi (X1 Tipi)
 • Çin Aile Birleşimi Vizesi (Q1 Tipi)
 • Çin Mesleki Eğitim Vizesi ( S1 Tipi)
 • Çin Basın Mensubu Vizesi (J Tipi)

Vize başvurularınız için gerekli evrak listesine Vizeem ofisini arayarak veya whatsapp hattımız üzerinden ücretsiz gönderim talep edebilirsiniz.

Gideceğiniz ülkeyle ilgili daha fazla bilgi edinmek ister misiniz ?

Blog yazımız sizi etkileyebilir.