Soruların Kategorisi

Herhangi bir ülkeye başvuruda bulunabilme adına pasaportların geçerlilik süresi en az ne kadar olmalıdır?

Pasaportunuzun süresi seyahat dönüş tarihinizden itibaren minimum 3 ay daha geçerli olmalıdır.

Schengen vizesi ne demektir?

Schengen ülkelerine kayıtlı olan tüm ülkelerden alınan vizedir. Bu vize ile tüm Schengen ülkelerine seyahat edilebilmektedir. Schengen kuralları gereği seyahatinizde problem yaşamamanız için uzman vize ekibimizle iletişime geçiniz.

Ulusal vize ne demektir?

Belli bir kategoriye bağlı verilen, uzun süreli kalışlar için gerekli olan vize türüne verilen addır. Bu vizeye sahip olan kişiler kural gereği ülkeye giriş yaptıktan sonra yurt içi ikamet izni başvurusu yapmak zorundadırlar.

Schengen vize başvurumu ne zaman yapmalıyım?

Schengen bölgesine üye olan ülkelerin vermiş olduğu vize türlerinin süreci ülkeler için farklılık göstermektedir. Her ülke ve her konsolosluk için değişiklik gösteren bu süreçler sebebiyle, seyahatinizi ertelemek zorunda kalmamak için minimum 1 ay önce Vizeem Turizm uzman kadrosundan destek almanızı önermekteyiz.

Başvuru evraklarımı kargo ile gönderebilir miyim?

Schengen vize başvurusu için gerekli olan belgelerin orijinal çıktı olmak üzere başvuruya eklenmesi gerekmektedir. Başvuru için uzman kadromuzun yönlendirmesiyle almış olduğunuz evrak bilgilendirmesine istinaden hazırladığınız evraklarınızı,  pasaportunuz ve 2 adet fotoğrafınız ile birlikte dilerseniz elden veya kargo/kurye yolu ile ofisimize gönderim sağlayabilirsiniz.

Soruların Kategorisi

Ad/soyad değişikliklerinde eski ad/soyadımın yer aldığı pasaportumla başvuru yapabilir miyim?

İsim Soyisim değişiklikleri birçok konsolosluk tarafından kabul edilmediği gibi bazı koşullarda esneklik gösterilebilmekte ve kabul edilebilmektedir. İlgili koşulları öğrenebilmek ve vize başvurunuzda destek alabilmek için hemen uzman kadromuzla iletişime geçebilirsiniz.

Ad/soyad değişikliklerinde eski ad/soyadımın yer aldığı pasaportumda bulunan Schengen vizesi geçerliliğini korur mu?

Bazı ülkeler eski pasaportta yer alan eski soy isimle birlikte alınmış Schengen vizesi ve evlilik cüzdanı ile birlikte yapılan seyahatlerde geçerli olan (kızlık soy ismi ile alınmış olan) vizeyi kabul edebilmektedir. Ancak ülkeden ülkeye değişen koşullar için Vizeem Turizmin uzman kadrosuna ulaşarak detaylı bilgi almanızı önermekteyiz.

Vizeem Danışmanları kesin vize çıkarır mı?

Tüm dünya ülkeleri için yapılan vize başvurularında konsoloslukların taleplerinin karşılanabilmesi vize onayınız açısından büyük önem taşımaktadır. Ancak vize başvurusu için hazırlanan evrakların uygunluğunun da kontrol edilmesi gerekmektedir. Vizenizin onayı için evraklarınızın uygunluğu ve size en uygun senaryo ile başvuru dosyanızın risk analizini en doğru şekilde alabilmek için Vizeem Turizm uzman ekibinden destek alabilir ve vize sürecinizi kabus olmaktan kurtarabilirsiniz.

Red alırsam ücret iadesi var mı?

Tüm dünya ülkeleri için vize başvurularında konsoloslukların ve konsoloslukların yetkilendirmiş olduğu başvuru merkezlerinin bir hizmet bedeli bulunmaktadır. Bu bedel her ülke için değişiklik göstermekle birlikte vize bedeli ödenmeden vize başvurusu yapılamamaktadır. Ancak vize bedelinin ödenmesi hiçbir vizenin onayını garantilemediği gibi vize onayınızın çıkmaması durumunda hiçbir konsolosluk ve başvuru merkezi ücret iadesi yapmamaktadır.

Vize ihlali gerçekleştirirsem hangi sonuçlarla karşı karşıya kalırım?

Hangi ülkeyi ziyaret ediyor iseniz o ülkeden sınır dışı edilirsiniz. Konsolosluk kararı ile hakkınızda ülkeye sürekli veya geçici olarak giriş yasağı konulabilir ve/veya para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz.