Ülke Tanıtımı

Avusturya

AVUSTURYA

Avusturya

Avusturya ya da resmî adıyla Avusturya Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da denize kıyısı olmayan, dokuz eyaletten oluşan ülke. Batıda Lihtenştayn ve İsviçre, güneyde İtalya ve Slovenya, doğuda Macaristan ve Slovakya, kuzeyde ise Almanya ve Çekya ile komşudur.

  • Başkenti: Viyana
  • Ülke kodu: +43
  • Nüfus: 8,917 milyon (2020) Dünya Bankası
  • Para birimi: Euro
  • Resmi dili: Almanca
  • Tanınan diller; Macarca , Slovence , Burgenland Hırvatçası
AVUSTURYA

Avusturya Hakkında Genel Bilgiler;

Avusturya toplam 9 eyaletten oluşur. Bu eyaletlerin adı sırasıyla, Viyana, Vorarlberg, Yukarı Avusturya, Tirol, Steiermark, Salzburg Aşağı Avusturya, Bugenland ve Karintiya’dır. Eyaletlerin sektörel dağılımında hizmet ve endüstri ilk sırada yer alır. Doğal güzellikleriyle ünlü ülkede nükleer enerji santrali bulunmamaktadır
Toplam 8 ülke ile kara sınırı bulunmaktadır.
Başkent Viyana’nın iki kardeş şehri bulunuyor. Bunlardan biri İstanbul, diğeri ise İran’a bağlı Tebriz’dir

Avusturya Eyalet Ve Şehirleri

Burgenland: Avusturya’nın en doğusundaki ve en küçük nüfuslu eyaletidir. Macaristan ve Slovakya ile sınırı vardır. Eyâlette önemli miktarda Hırvat ve Macar azınlıklar yaşamaktadır. Kısa aralıklar dışında 10. yüzyılla 1920 arasında Macaristan’a bağlı olan bölge Trianon Antlaşması İle Avusturya’ya bağlanmıştır.

• Karintiya: Avusturya’da bir eyalet. İtalya ve Slovenya ile sınırı vardır. Bölgenin güneyinde önemli Sloven azınlık bulunmaktadır.

• Aşağı Avusturya: Avusturya’nın en büyük eyaletidir. Ülkenin kuzeydoğusunda bulunan eyâleti kuzeyde Çek Cumhuriyeti, doğuda Slovakya, güneydoğuda Burgenland, güneyde Steiermark ve batıda Yukarı Avusturya kuşatır. Viyana eyaleti Aşağı Avusturya eyâleti tarafından tümüyle çevrilmiştir. Eyâletin başkenti 1986 yılından beri Sankt Pölten’dir. Toplam yüzölçümü 19 174 km² olan ve toplam 21 bölgeyi kapsayan eyâletin en yüksek noktası Schneeberg 2076 metre, en alçak noktası Berg bölgesidir.

• Salzburg Eyaleti: Salzburg, Avusturya’nın orta-kuzey kesiminde yerleşim bölgesidir. Avusturya’nın bir eyaletidir. 150,000’i aşkın nüfusuyla Avusturya’nın dördüncü büyük şehridir. Alp Dağları’nın eteğinde, Almanya sınırında, Viyana’nın 270 km. batısında yer alan aynı isimli eyaletin başkentidir.

• Steiermark: Avusturya’nın güneydoğu ve orta kesiminde federal eyâlet Başkenti Graz, nüfusu 1.210.700, yüzölçümü 16.392 km²’dir.

• Yukarı Avusturya: Aşağı Avusturya’nın doğusunda yer alan eyalettir.

• Tirol: Avusturya’nın batısında bulunan eyalettir.

• Vorarlberg: Vorarlberg, Avusturya’nın en batısında, İsviçre ve Almanya sınırında yer alan eyâletidir. Başkenti Bregenz’dir

• Viyana: Avusturya’nın başkenti ve en büyük şehri, aynı zamanda ülkenin dokuz eyaletinden yüzölçümü bakımından en küçüğü. Yaklaşık 1.900.000 kişilik nüfusuyla ülkenin en kalabalık kentidir, çevre ilçeleriyle birlikte Viyana’da yaklaşık iki milyon insan yaşar, ki bu da Avusturya nüfusunun yaklaşık dörtte biridir. Nüfus bakımından Viyana Avrupa Birliği’nin en büyük onuncu kentidir. Birleşmiş Milletler bürosuyla Viyana Birleşmiş Milletlerin dört resmî merkez temsilciliğinden birine sahiptir. Kentte bulunan diğer önemli uluslararası kuruluşlar OPEC, AGİT ve Uluslararası Atom Enerjisi Örgütüdür (IAEA).

Avusturya Gezilecek Yerler

Avusturya Gezilecek Yerler

Avusturya şehirlerinin renkli bir yaşamları turistlere merhaba diyor. Dağ zirveleri, berrak suları, sanatsal köşeleri, mimari geleneklerin örneklerini görmek istemez misiniz?

• Hofburg Sarayı : Hofburg, Avusturya’nın başkenti Viyana‘daki İmparatorluk Sarayı’dır. Geçmişte burası Hasburgs kraliyet ailesinin eviydi. Şimdi ise cumhurbaşkanı tarafından kullanılıyor. Bazı bölümleri halka açıktır.

• Krimmler Ache : 380 metrelik heybeti ile Avusturya’nın en yüksek şelalesidir. Buraya gelmek için önce deniz seviyesinden 1.076 metre yükseklikte olan Krimml kasabasına gitmek zorundasınız. Muhteşem yürüyüş parkurlarından birini seçip Avusturya açıklarında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

• Admont Manastırı Kütüphanesi : Benedictine keşişlerinin bulunduğu manastırda yer alıyor. Manastır, Ennis Nehri üzerinde 18. yüzyılda yapılmış.
Bu manastır, bir manastırın sahip olduğu en büyük kütüphane olma unvanını hala elinde bulunduruyor. Admont bölgesinde iseniz kütüphaneyi mutlaka görmelisiniz.

• İspanyol Binicilik Okulu : Viyana’daki İspanyol Binicilik Okulu 16. yüzyılda, Lipizzaner atlarının ülkeye getirilmesiyle açıldı. Günümüzde binicilik şovlarını burada izleyebilirsiniz. 1700’lü yıllardan kalan tarihi yerler turistleri her zaman etkilemiştir.

• Getreidegasse 9 Numara : Wolfgang Amadeus Mozart, 1756 yılında Salzburg‘da dünyaya geldi. Getreidegasse 9 numaradaki evi müzeye dönüştürülerek anısı yaşatılıyor. Mozart’ın aile hatıraları, müzik aletleri ve tablolarını burada bulabilirsiniz. Salzburg’daki bir meydana Mozart’ın adı verilerek heykeli de yapılmıştır.

• Eisriesenwelt : Salzburg’un hemen dışındaki bu mağara, dünyanın en büyük buz mağarasıdır. 42 kilometre boyunca uzanan mağaranın içi kesinlikle görülmelidir. Rehberler önemli noktaları göstererek detaylı bilgiler veriyor.

• İmparator Birinci Maximilian’ın Mezarı : İmparator Maximilian 1519’da öldükten sonra Innsbruck’taki Hofkirche’de (Mahkeme Kilisesi olarak da bilinir) kusursuza yakın bir şekilde modellendi. Mezarı ise siyah mermerden yapılmış, bronzdan imparator figürü ile kaplı bir lahitten oluşmaktadır. Lahitin çevresinde imparatorun hayatından sahnelenen heykeller gibi çeşitli konulara değinen eserler yer alır.

• Schlegeis Gölü : Göl, Tirol’daki Zillertal Vadisi’nde bulunmaktadır. Yapay bir göldür ve kış aylarında bile mavinin parlak tonlarına sahiptir. Avusturya’nın ünlü Alplerine tırmanmak isterseniz Schlegeis mevkii gayet uygundur.

• Landeszeughaus : Viyana’dan sonra Avusturya’nın en büyük ikinci şehri olan Graz‘da bulunan Landeszeughas, Styrian Armory olarak da bilinir. 1644 yılından kalma yapı, 17. yüzyıldaki silah ve zırh çeşitliliğini sergiliyor. Tarihi araştırmalara ilgi duyan biri iseniz bu kapsamlı ve etkileyici koleksiyonu kaçırmamalısınız.

• Melk Manastırı : Melk Manastırı dünyadaki en iyi Benedictine manastırlarından biridir ve burada Avusturya’nın en etkileyici din adamları yetişmiştir. Portre galerilerine ve ünlü Avusturya hükümdarlarının heykellerine manastır içinde yer verilmiş.

• Kitzbüheler Horn : Tirol Bölgesinde bulunan Kitzbüheler Horn yaklaşık 2000 metre yüksekliktedir. Avusturya’nın en görkemli zirvelerinden biri olarak bilinir. Zirveye teleferikle gidiliyor. Ya da köyden yürüyebilirsiniz.

• Burg Hochosterwitz : St. Veit’in yakınında, yemyeşil bir vadi üzerinde 160 metre yükselen Burg Hochosterwitz‘i göreceksiniz. Orta Çağ’da inşa edilen kale, ülkenin en popüler yerlerinden biri olmuş. Kalenin temeli 860’lı yıllara kadar dayanıyor. 1570’te bazı yerleri değiştirilmiş.

• Hallstatt : Avusturya’nın en güzel Alp kasabalarından biridir. Manzara izlemek içi mükemmel bir yer olduğunu söyleyelim. Mağaralar ve Hallstatt Gölü göze çarpan noktalar. Kış aylarında tekneyle gezebilir veya yaz aylarında gölde yüzebilirsiniz.

Avusturya Yerler

• National Theater : Burgtheater olarak da bilinen National Theater, Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunuyor. İmparator İkinci Joseph tarafından 18. yüzyılda inşa edilmiştir. 4 sahnesi ile Avrupa’nın en ünlü sanatçılarını ağırlamaya devam ediyor.

• Maria Saal Kilisesi : Zolfield kasabasına bakan bir yamacın üzerinde Maria Saal Kilisesi vardır. Burası Avusturya’nın en önemli ibadethanelerinden biri olmasına rağmen mütevazi görünüyor. M.S. 750 yılından kalma kilise Gotik, Barok ve Rönesans mimarisine sahiptir.

• Grossglockner Yolu : Ünlü Grossglockner Yolu, Bruck’tan Heiligenblut’a kadar uzanıyor. 1935’te yapılan yol, Avrupa’nın en şaşırtıcı dağ geçişlerinden biridir. Alp Vadileri’ni ve yüksek dağları Grossglockner’i kullanabilirsiniz.

• Klagenfurt : Klagenfurt, Avusturya’nın Carinthia eyaletinin başkentidir. Yaklaşık 99 bin nüfusu ile ülkenin en kalabalık altıncı kentidir. Çıplak gözle göreceğiniz göl ve dağ manzaraları hayatınıza güzel bir anı bırakacak.

• Klosterneuburg Manastırı : Klosterneuburg Manastırı, Üçüncü Leopold’ün mezarı ve Aziz Leopold Şapeli’nin bulunduğu yerdir. Verdun Sunağı Orta Çağ’dan kalma bir yapı olarak dikkat çeker. 12. yüzyılda çizilen, İncil’deki sahneleri gösteren 51 panel manastırı daha da önemli yapıyor.

• Gurk Katedrali : 1200’den günümüze ulaşmayı başaran katedral, yoksullara sadaka dağıtan bir soylu olarak bilinen Aziz Hemma’nın evidir. İkiz kulelerin soğan şeklindeki kubbeleri şaşırtıcı bir mimari örneğidir.
Katedral ayrıca Saint

Christopher’ın ünlü portresi “Bakire’nin Ölümü ve Hazreti Meryem’in Göğe Kabulü” gibi yağlı boya tablolara da sahiptir.

• Franz-Josefs-Höhe : Hohe Tauern Dağları’nın 2.422 metresinde bulunan Franz-Josefs-Höhe’nin evidir. Avusturya’nın en iyi panoramik manzarasını burada izleyebilirsiniz. Bu noktadan ülkenin en yüksek dağı Grossglockner’i de görebilirsiniz. Ziyaretçilere daha fazla bilgi veren sergilere uğrayıp merakınızı giderme şansınız da var.

• Kuzey Bohemya Ormanı : Avusturya, Almanya ve Çek Cumhuriyeti ile doğal bir sınır oluşturuyor. Yürüyüş parkurları, kayak pistleri gibi yerler ormanın içinde bulunur. Bohemya Ormanı pek turist çekmediği için, herkesin tercih etmediği topraklara gelip maceraya atılabilirsiniz.

• Alpenzoo : 150 türden 2000 hayvan Alpenzoo’da koruma altına alınmış. Yaşamı ve türü tehlike altında olan hayvanlar Alpenzoo sınırlarında biraz olsun rahat ediyor. Dünyanın en büyük su akvaryumu da buradadır.

• Linz Kalesi : Linz Şatosu ya da Linz Kalesi 9. yüzyıldan kalma bir yapıdır. Yüzyıllar boyunca onarılan kale yeniden inşa edilmiştir. Şu anki görüntü 16. yüzyıla ait. Kaleyi gezebilmenin yanı sıra, sanat eseri barındıran ve Roma-Ortaçağ dönemlerinden kalma silah, zırh gibi tarihi koleksiyonlardan oluşan Schlossmuseum’u keşfedebilirsiniz.

• Arlberg : Avusturya kayak merkezleri ile tanınan bir yerdir. Bunlar içinde en popüleri de Arlberg’dir. Her seviyede profesyonel ve acemi kayakçı Arlberg’de kendilerine göre pist bulacaktır.

• Bad Gastein : Ülkenin en güzel kaçış noktalarından biri olan Bad Gastein, deniz seviyesinden yaklaşık bin metre yükseklikte. Temiz orman havası, yemyeşil ortam isterseniz burayı aklınızda bulundurun.

Avusturya Mutfak Kültürü

Avusturya mutfağı, farklı kültürlerden esinlendiği tatlarıyla dünya mutfakları arasında önemli bir konumda yer alıyor.

1- Çikolata: Çikolata açısından en az Belçika kadar ünlü olan Avusturya’da ne yenir sorusuna en lezzetli cevap bademli, fıstık ezmeli, bitter, fındıklı çeşit çeşit çikolata deneyebilirsiniz

2- Grießnockerlsuppe: Telaffuzu zor Avusturya yemeklerinden biri ancak anlamı hayli basit, İrmik Hamuru Çorbası.

3- Kahve: Çikolata yanında içebileceğiniz birbirinden lezzetli kahveler sunan Avusturya’da deneyebileceğiniz çok fazla kahve çeşidi bulabilirsiniz. Özellikle Viyana’da gelişmiş bir kahve kültürü vardır. Yoğun kremalı bir cappuccino çeşidi olan Kapuziner’i mutlaka denemelisiniz.

4- Kaiserschmarrn: Pankek olarak düşünebileceğiniz Kaiserschmarrn; vanilya, pudra şekeri, kuş üzümü ve rom gibi lezzetleri bir araya getiriyor.

5- Kartoffelpuffer: Baharatlar ile harmanlanmış patates mücveri.

6- Linzer Torte: Adını Yukarı Avusturya’nın başkentinden almış turta.

7- Sacher Torte: Viyana için simge tatlardan biridir. Kayısı reçeli ile tatlandırılmış pasta.

8- Şnitzel: Dana etinin galeta unuyla kaplanıp kızartılmasıyla yapılıyor.

9- Tafelspitz: Haşlanmış dana veya sığır eti yanında çeşitli sebzelerle yapılan Tafelspitz, elma püresi ve salatayla servis edilen bir yemek.

10- Wiener Würstel: Viyana sosisi.

au-mutfak-kültürü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir