Ülke Tanıtımı

Belçika

BELÇİKA

Belçika

Belçika veya resmî adıyla Belçika Krallığı, Batı Avrupa’da bulunan bir devlettir. Avrupa Birliği’ne üyedir. Birliğin ve NATO gibi bazı uluslararası organizasyonların merkezlerini barındırır. 30,528 km²’lik bir alanı kaplayan ülkenin nüfusu yaklaşık 11,4 milyon kişidir.

Başkent : Brüksel
Ülke kodu : +32
Nüfus : 11,56 milyon (2020)
Resmi Dilleri : Felemenkçe, Fransızca, Almanca
Para Birimi : Euro
Trafik Akışı : Sağ

BELÇİKA

Belçika Şehirleri

Belçika Şehirleri

1- Brüksel : Brüksel, Belçika’nın başkentidir. Belçika’nın üç federal bölgesinden biri olan Brüksel Bölgesi’nin başkentidir. Birkaç yüzyıl önce bataklığın kurutulması sonucu ortaya çıkmış bir şehirdir. Adı bataklığın içindeki yerleşim yeri anlamına gelir. Brüksel büyükşehrine bağlı 19 belediyenin toplam nüfusu 1.191.604’tir.

2- Anvers : Anvers, Antwerpen veya Antwerp Belçika’da, Flaman Bölgesi’nde yer alan bir liman kentidir. Anvers, Anvers ilinin başşehridir.

3 – Gent : Belçika’nın Anvers’ten sonra ikinci büyük şehridir. Aynı zamanda Belçika’nın Felemenkçe konuşulan Flaman Bölgesi’nde Doğu Flandre vilâyetinin başkenti ve en büyük yerleşim birimidir.

Belçika Gezilecek Yerler

1-Bruges Belfry Halle

Belçika’nın en tanınmış görünümü, güzel çan kulesi ve Bruges’deki ana meydanın halim olduğu Halle’dir. Orta Çağ’dan kalma bu etkileyici bina, ilk zamanlarındaki mimari gücünü harika bir şekilde korumuş. Genelde Belçika gezilerine buradan başlanır.

2- Saint Bavo Katedrali

Romanesk ve Gotik tarzının uygulandığı Aziz Bavo, Belçika’daki en iyi dini mimariyi gösteriyor. Ghent’in en seçkin turistik cazibe merkezidir. Dikkat çekici pencereleriyle yükselen bina başlı başına  önem arz etse de, çoğu insan iç mekanı süsleyen ünlü sanat eserlerini görmek için buraya geliyor. Katedralin altındaki mezarlara bakmayı unutmayın.

3- Flanders Savaş Alanı

Birçok ziyaretçi için Belçika’nın Birinci Dünya Savaşı’nın ön cephesindeki rolü ve özellikle Ypres’in çevresindeki Flandra Savaş Meydanları, buraya yapılan yolculuğun ilk nedenleri arasındadır. Burası, burada ölen askerler için geniş mezarlıklar ile bölünmüştür. Savaşın acımasız yüzünü Flanders’da net bir şekilde görebilirsiniz.

4- Gravensteen

Bu muazzam etkileyici kale, Haçlı Seferleri sırasında keşfedilen yerlerden ilham alınarak yapılmıştır. Gravensteen, Avrupa’nın en iyi korunmuş kale örneklerinden biridir. Güçlü, kalın ve yüksek duvarlar içinde Orta Çağ hayat sergisi turistleri karşılıyor. Kentin panoramik manzaraları çatı katından seyredilebilir.

5- Kutsal Kan Bazilikası

Eğer Bruges’de sadece bir kiliseyi ziyaret edecekseniz tercihinizi Kutsal Kan Bazilikası‘ndan yana yapın. Romanesk ve geç gotik mimarinin harmanlanmasının yanı sıra kutsal kalıntılar da etkileyicidir. Kilisenin adı ise İkinci Haçlı Seferleri’nde dayanıyor. Seferlerden sonra Belçika’ya İsa’nın kanının getirildiği söylendi. O kutsal kan burada muhafaza edilmiş.

6-Meuse Vadisi

Ülkenin güneyinde yer alan Meuse Vadisi, Belçika’nın yemyeşil kırsal kesimini hissetmek için en iyi yerlerden biridir. Nehir boyunca akan güzel manzaraya gezi yapma fırsatını geri tepmeyin  Namur ve Dinant kasabası, tatiline biraz aktivite eklemek isteyenlere bisiklet yolları ve yürüyüş parkurları sunuyor. Kayalık uçurumun kenarında kaleler ve iç kısımlarda tarihi binalar da var.

7- Büyük Saray

Antwerp’in tam merkezinde, şehrin mimarisi ile özdeşleşen Büyük Saray bulunuyor. 16. yüzyılda inşası tamamlanan yapının çok iyi korunduğunu söyleyelim. Belçika’da birçok eser/bina en az kayıpla günümüze ulaşmış. İç mekandaki Antwerp’in geçmişini gösteren resim koleksiyonunu inceleyebilirsiniz. Saray çevresinde Belçika tarzının güzel örneklerini de göreceksiniz.

8- Mons

Mons’u keşfetmek baştan sona bir heyecan, macera. 15. ve 18. yüzyıllar arasında, 400 yıllık döneme yayılmış alan, simetri anlayışını koruyan tipik binalarla kaplanmış. Toison d’Or Evi (1615) ve St. George Şapeli (1604) ilgi çekici yerlerdendir. UNESCO listesinde burası koruma altına alınmıştır.

9- Aziz Peter Kilisesi

Şehrin ana meydanı ve Grote Markt’ta Leuven’in merkezi civarındadır. Mimari ve tarih tutkunları için sivri kemerli pencereler ve çatı dirsekleri ile Brabant Gotik örneklerinden biridir. Aziz Peter Kilisesi içinde müze de var. Dini sanata adanmış müzede düşündüren eserlere yer verilmiş. İncil’deki sahneleri canlandıran tablolar kilisenin çeşitli yerlerine asılmış. Dirk Bouts’un “Son Akşam Yemeği” resmi mutlaka görülmelidir.

10- Mechelen

Anıtları Bruges’deki kadar ünlü olamaz ancak Mechelen’in eski şehir bölgesi çok sayıda Belçika hissini veren binalara sahip. Ana merkezden ayrılıp tarihi keşifler yapmak isterseniz Mechelen sokaklarında dolaşabilirsiniz.

11- Waterloo

Waterloo, Napolyon’un ünlü savaşta yenildiği yerdir. Tarihin dönüm noktalarından birine şahitlik yapmıştır. Napolyon’un ordusunun durdurulduğu yerde anıtsal olarak aslan heykeli yapılmış.

12- Semois Vadisi

Yemyeşil Semois Vadisi, Belçika’nın şehirleri ve kasabaları arasında tarihi mekanlar arasında mükemmel bir panzehir oluyor. Orman içinde yürüyüş yolları doğa ile yalnız kalmak isteyenlerin tercih edebileceği bir alternatif. Bahar aylarında kır çiçeklerini göreceğiniz için bu zamanlarda gelmenizi tavsiye ederiz.

13- Ardennes

Belçika, Lüksemburg ve Fransa sınırlarına giren bölge yoğun ormanlarla ve ırmağın aktığı yerdeki keskin yamaçlı vadilerle biliniyor. Ardenler stratejik bir tepede olduğu için yüzyıllar boyunca savaşların geçtiği yer olmuş. Şimdi ise bisiklet turu, kano gezisi, doğa sporları, avcılık gibi şeyler yapılıyor. Belçika’nın önem verdiği turistik bölgelerdendir.

14- Liege

Hem kültür hem endüstri şehridir. Avrupa’nın en büyük üçüncü nehir limanı Liege’de bulunuyor. Albert Kanalı ile Rotterdam, Almanya ve Antwerpen’e bağlıdır. Eglisa St-Barthelemy, Comêdie Centrale de Liege, Coteaux de la Citadelle ve Montagne de Bueren gezilecek yerler arasındadır.

Belçika Gezilecek Yerler

Belçika Festivaller ve Şenlikler

belçika festivaller
belçika Festivaller ve Şenlikler

1. Boombal Festivali;

Boombal Festivali, Belçika’daki en beğenilen halk dansları festivalidir. Belçika’daki en iyi yerli söz yazarı tarafından yazılan geleneksel halk müziği burada sunulmaktadır. Boombal Festivali’ndeki birkaç tezgah yerel mutfağın en iyi vejetaryen yemeklerinden bazılarını sunar. Dünyanın dört bir yanından halk sevenler, geleneksel halk müziği ve dansının bu inanılmaz sunumuna tanıklık etmek için buraya geliyorlar. Festival boyunca her yer renkli ışıklarla aydınlanıyor ve insanlar şenliklerin etrafında toplanıyor.
Boombal Festival Tarihleri: Ağustos

2. Kaya Werchter;

Rock Werchter, 2015 yılında en iyi müzik festivali olduğu için Arthur Ödülü’ne layık görüldü. Bu, Belçika’daki en büyük etkinliklerden biri ve rock müziğine olan aşklarını sergileyen birçok yetenekli Belçikalı müzisyenin katılımı. 1974 yılında başladı ve Belçika’daki en iyi müzik festivallerinden biri olmaya devam etti. Iggy Pop, U2, Muse, Eurythmics, Ramstein, Florence + The Machine, Red Hot Chilli Peppers ve Metallica dahil olmak üzere birçok ünlü ve tanınmış sanatçı burada sahne aldı.
Kaya Werchter: 27 – 30 Haziran

3. Carnaval De Binche;

14. Yüzyılda başlayan Carnaval De Binche, Belçika’daki en sevilen geleneksel festival olmaya devam ediyor. Bu, yollar boyunca geçiş yapan, konfeti yayılmış sokaklara, palyaçolara, köylülere ve iskelelere sahip üç günlük bir festivaldir. Bu festivaldeki merkezi erkek figürler kalabalığa doğru kan portakal atıyor. Bu etkinliğin kapanış töreninde havai fişeklerin yaktığı gökyüzünü bulabilirsiniz.
Carnaval De Binche Tarih: 3 – 5 Mart

4. Tomorrowland Festivali;

Belçika’daki Tomorrow Festivali, her köşeden veya dünyanın her yerinden insanlar tarafından ziyaret edilen en iyi müzik ve dans festivalidir. Bu festival her elektronik müzik tutkunu için bir zorunluluktur. 2005’ta başladı ve o zamandan beri yıllık bir etkinlik oldu. Flanders’daki bir parkta ev sahipliği yapıyor ve dünyanın her yerinden en iyi müzisyen ve sanatçılardan bazılarını sergiliyor. Burada oynanan melodik melodilere dans eden ve sallanan binlerce insan bulmak normaldir.
Tomorrowland Festival Tarihi: 26 – 28 Temmuz

5. Mons Çikolata Festivali;

Belçika, Belçika çikolata çeşitleri sunmak için her zaman popüler olmuştur. En iyi ve lezzetli çikolataların bazıları bu ülkede çeşitli dükkanlarda bulunabilir. Belçika Çikolata Festivali, tatlı bir dişi olan herkes için mutlaka görülmesi gereken bir etkinlik. Belçika’daki bu çikolata festivalinde, en iyi çikolata üreticilerinden bazıları ile etkileşimli bir oturum yaşanabilir. Biri kesinlikle çikolata şekerleme ve ikramlarla dolu bir 500 m yolu olan Chic & Chocolate Gourmet Walk’u ziyaret etmeli.
Çikolata Festivali Tarihi: Mart

6. Noel Bira Festivali;

Kerst bier festival olarak da bilinen bu Belçika Bira Festivali, her yıl Essen bölgesinde Noel hafta sonu boyunca düzenlenmektedir. Bu festival, kış mevsiminde taze demlenmiş en iyi baharatlı, eşsiz aromalı ve harmanlanmış biraları barındırıyor. Bu, Avrupa’nın en iyi biralarının tadına bakmak için mükemmel bir fırsat sunan en çok beklenen Belçika festivallerinden biri.
Noel Bira Festivali Tarihi: 15 – 16 Aralık

7. Brüksel Animasyon Film Festivali;

Bu genellikle Anima Festivali olarak bilinir ve her yıl Şubat ayında yapılır. Binlerce insan, özellikle de animasyon yapımcıları, her yıl bu festival için sabırsızlıkla bekliyorum. Bu festivalin temel amacı yetenekli insanları bilgisayar yapımı filmler ve klipler üretmeye teşvik etmektir. Bu festivalde çeşitli kısa ve uzun animasyon filmleri ön plana çıkıyor. Animasyon filmi fanatiği, bu festival boyunca yaklaşmakta olan en yeni animasyon filmleri tartışmak için bir araya geliyor.
Brüksel Animasyon Film Festivali: 1 – 10 Mart

8. Çiçek Halı Festivali;

Bu Belçika çiçek festivali, Brüksel’deki en eşsiz festivallerden biridir. Ünlü Büyük Saray’a giden yol, dokunuşlu dokuma halı şeklinde milyonlarca rengarenk çiçeklerle kaplıdır. Bu güzel çiçek aranjmanları izleyicileri şaşırtmadı ve onları şaşırtmadı. Her yıl belirli bir tema belirlenir ve çiçek süslemeleri buna göre yapılır.
Çiçek Halı Festivali: 14 – 18 Ağustos

9. Gent Işık Festivali;

Belçika’daki bu hafif festival her üç yılda bir Gent’te kutlanıyor. Bu festival süresince Gent kentinin muhteşem manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Dünyanın dört bir yanından birçok yetenekli ve profesyonel ışık sanatçısı bu büyük etkinlikte yeteneklerini sergilemek için buraya geliyor. Birkaç performans ve harika ışık olayları burada gösteriliyor. Bu ışıklı şehir, festival boyunca muhteşem görünüyor ve şehrin tümünün nefes kesici manzaralarını sunuyor.
Gent Işık Festivali Tarihi: Ocak

10. Brüksel Yemek Kamyon Festivali;

Geçtiğimiz birkaç yılda, Avrupa’daki sokak gıda kültürü tamamen yeni bir şekil aldı. Avrupa’nın her yerinde birçok gıda kamyonu festivali düzenleniyor ve Brüksel kendi başına büyük bir gıda kamyonu festivaline ev sahipliği yaparak bu trendi seçiyor. 100’den fazla kamyon, her yıl çeşitli mutfaklardan yerel yemeklerin en iyisini sunmak için bir araya geliyor. Bu, Belçika’da yemek sevenler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir etkinlik.
Brüksel Yemek Kamyon Festivali Tarih: Haziran

Belçika Mutfak Kültürü

Belçika mutfağı, Belçika’nın ulusal mutfağıdır. Orta çağ mutfak geleneklerini, komşu ülkeler Almanya, Fransa ve Hollanda mutfakların gelenekleri ile birleştirir.

Geleneksel Belçika yemekleri aşağıda listelenmiştir.

• Carbonade flamande: Bira ile pişirilen sığır eti güvecidir.
• Sole meunière: Una bulanmış ve tavada az tereyağıyla kızartılmış balık yemeğidir.
• Filet americain: Soğuk ve patates kızartmasıyla servis edilen dana kıymasıdır.
• Moules-frites: Beyaz şarap ve sebze suyu veya geleneksel Belçika birası ile pişirilmiş midye yemeğidir. Yanında bolca patates kızartması ile servis edilir.
• Waterzooi: Tavuk veya balık, çeşitli sebzeler, krema ve yumurtayla pişirilen bir yahnidir.
• Chicons au gratin: Pişirilmiş salam dilimine sarılan, Mornay sosu ve rendelenmiş peynire bulanan beyaz hindibadır.
• Steak-frites: Patates kızartmasıyla servis edilen biftek kızartmasıdır.
• Stoemp: Havuç, kara lahana, Brüksel lahanası ile servis edilen geleneksel patates püresidir. Tek başına meze, sucukla servis edildiğinde ana yemek olarak tüketilir.
• Patates kızartması
• Karides kroket
• Çikolata
• Waffle

Belçika Mutfak Kültürü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir