Ülke Tanıtımı

Çekya

Çekya

Çekya

Çek Cumhuriyeti ya da resmî kısa adıyla Çekya, Orta Avrupa’da bir ülkedir. Kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya ile komşudur. Tarihî Prag kenti, ülkenin başkenti ve en büyük kenti olmasının yanı sıra, çok ilgi çeken bir turizm merkezidir.

Başkent : Prag
Resmî Diller : Çekçe
Nüfus :  2021 tahmini 10.701.777
Para birimi : Çek Korunası
Trafik Akışı: sağ
Telefon Kodu: 420

Çekya

Çekya Şehirleri

Çekya Şehirler

1- Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri. Geçmişte Çekoslovakya’nın da başkentiydi. Orta Bohemya’da Vltava Nehri’nin üzerinde yer alır ve 1.2 milyon nüfusu vardır. İş dünyası istatistiklerine göre bu sayıya ek olarak 300.000 kişi de resmi kaydı olmaksızın Prag’da yaşamaktadır.

2- Brünn (Brno), Çek Cumhuriyeti’nin en büyük ikinci kentidir. Güney Moravya ili ile Brno ilçesinin merkezidir. Tarihsel Moravya’nın eski başkentidir. Kasım 2010 tahminleri itibarıyla şehir nüfusu 404.345 kişidir ve varoşlarıyla metro nüfusu 729.510 kişidir. Brno, Çek Cumhuriyeti’nin önemli üniversite şehirlerinden birisidir.

3- Ostrava, Çek Cumhuriyeti’nin en büyük üçüncü kenti ve Prag’dan sonra ikinci büyük şehirleşme merkezidir. Moravya-Silezya ilindeki Ostrava ilçesinin merkez kentidir ve özel yetkileri bulunan bir belediye idaresi bulunmaktadır. Ostrava şehri nüfusu 314.801 kişidir.

Çekya Gezilecek Yerler

Plzen
Bu batı Bohem şehri, Çek Cumhuriyeti’ndeki dördüncü büyük kenttir ve dünya çapında Pilsner birasının evi olarak bilinir ve adaşıdır. Harika mimari arayanlar için St Bartholemew Katedrali, Büyük Sinagog ve Rönesans tarzı Belediye Sarayı mutlaka görülmelidir. Şehir, canlı bir ekonomik merkez, Pilsner Urquell gibi bira fabrikalarının ve Batı Bohemya’nın ilk hukuk üniversitesinin evidir.

Moravian Karst
Bu jeolojik olay Çek Cumhuriyeti’nin doğal olarak korunan bir bölgesinde, Brno’nun hemen kuzeyinde yer alır. Binlerce kilometrekareye yayılmış dev yeraltı kireçtaşı mağaraları ve kanyon serisidir. Bölge, yer altı mağarası tavanlarından birinin çökmesi sırasında oluşan 138 metrelik derinlikteki Macocha Abyss gibi önemli bölümleri içeriyor. Moravian Karst, mağaraların yanı sıra işaretlenmiş bisiklet parkurları ve keşfedilecek yürüyüş yolları da içerir.

Litomysl
Bir zamanlar Bohemia ve Moravia arasındaki sınırdaki bu doğu kasabası, Tristenice Yolu adı verilen önemli ticaret yolunda bulunuyordu. On altıncı yüzyılın sonlarında, kasabadaki en önemli yapı, bir rönesans tarzı kaledir. Bu saray, dikkat çeken klasik müzik bestecisi Bedrich Smetana’nın doğum yeridir. Kasabadaki bir diğer önemli nokta, sanatsever Josef Portmon’un eski evi olan Portmoneum’dur.

Olomouc
Olomouc, imparatorluk döneminde aslen bir Roma kalesi olarak yaratılmıştır. Adı Roma isminin bozuk bir versiyonu olan Julius Dağı’dır. Daha sonra Moravya valisinin ikametgâhı oldu. Kasaba son binyılın neredeyse her yüzyılı boyunca önemli kabul edildiğinden, burada görülecek çok şey var. Olomouc Kalesi, on ikinci yüzyıla kadar uzanmaktadır ve içinde güzel Saint Wencelas Katedrali bulunmaktadır. Kasaba, ilerici mimari stillerden bir düzineden fazla güzel dini yapı, gurur kaynağı olan altı barok çeşme, dikkat çekici bir sanat müzesi ve muhteşem astronomik saat ile doludur.

Telc
Güney Moravia bölgesindeki bu şehir, Bohemya, Moravya ve Avusturya arasındaki ticareti kolaylaştırmak için 14. yüzyılda bir liman kenti olarak kuruldu. Kasabanın tarihi merkezi, paskalya yumurta renkli sokakları ve pitoresk bir yer haline getiren Rönesans mimarisi ile övünüyor. Yerel Gotik saray, 17. yüzyılda Rönesans tarzında yeniden tasarlandı. Kutsal Rahibe Kilisesi ve yerel Cizvit Kilisesi gibi güzel kiliseler, fotoğrafçılar, mimari ve tarih tutkunları için vazgeçilmez.

Çekya Gezilecek Yerler

Karlstejn Kalesi
Bu 14. Yüzyıl Gotik Kalesi, Kutsal Roma İmparatoru IV Charles’ın eviydi. Prag’dan yaklaşık 30 km uzaklıktadır ve şehirde kalan turistler için güzel bir günübirlik gezi olur. Kale, bir savaş kalesi, hazine için bir depo ve kraliyet evi olarak farklı noktalarda hizmet ediyor. Binanın her biri farklı önem düzeylerine sahip üç sıra teras seviyesi ile dizayn edilmiştir. En düşükten en yükseğe, bölümlere İmparatorluk Sarayı, Marian Kulesi ve Büyük Kule denir. Şövalyeler ve imparator, İmparatorluk Sarayı’nda yaşıyordu, Marian Kulesi İmparatoriçe’ye aitti ve Büyük Kule Tanrı için bırakılmıştı ve içinde bir şapel vardı.

Karlovy Vary
Bu kaplıca bahçesinin sindirim zorluklarından beyin tümörlerine kadar her şeyi temizleyebilen şifalı sulara sahip olduğuna yüzlerce yıldır inanılıyor. Birçok kaplıca bölgesi gibi, sular geniş bir kaplıca bölgesine dönüştürülmüştür. Burada, 13. yüzyılda dönüşüm gerçekleşti ve IV Charles tarafından emredildi. Kaplıcalar soyluların yeri olduğu için mimari daima zengin oldu. Bununla birlikte, bir dizi doğal felaket, 18. ve 19. yüzyıllarda Karlovy Vary’nin en parlak çağlarından önce var olan binaların çoğunu yok etti. Kasaba hala oldukça büyük ve pitoresk ve spa açıktır ve hala insanlar yüzlerce hastalık için mucize tedavi talep etmektedir.

Kutna Hora
Kutna Hora, 1142’de ilk Bohemya manastırı olarak başladı. 12. yüzyılda kentin dağlarının büyük bir gümüş yatağı olduğu belirlendi ve patlama başladı. Bu patlamanın büyük kısmı yaşandığında kasaba Alman kontrolü altındaydı ve bir dizi muhteşem Gotik yapılar yarattı. Görülmesi gereken yerler listesinde Beş Nefli Katedral, St Barbaras Kilisesi yer almaktadır. Ayrıca, kraliyet evi ve eski darphane şimdiki İtalyan Mahkemesi, çağdaş müze Stone Haus, Ossuary (kemik evi) ve iki Gotik Kilise de listede bulunur. Gotik Mimari severler için, 1300’lerden kalma pek çok korunaklı binanın bulunduğu az yer var.

Cesky Krumlov
Cesky Krumlov, büyük bir “Bohem Şatosu” olan bir şehir, Krumlov bölgesinde bulunuyor. Bölge 13. yüzyılın sonlarında, ticaret kölesi olarak Bohemyalılar tarafından sahiplenilince yaratılmıştır. Vltava Nehri’nin doğal geçişi inşa etmek için mükemmel bir yer haline getirdi. Kentin görünüşü 18. yüzyıldan beri az değişti ve binalar iyi muhafaza edildi ve restore edildi. Bir Ortaçağ kentinin görünümünü ve hissini veren hoş bir kale şehridir. Çatlak Arnavut kaldırımı sokakları ve parlak renkli sıva cepheleri Cesky Krumlov’u güzel ve eşsiz kılar. Sokaklar ilginç dükkânlar, sulu yiyecekler ve zamansız cazibeler ile dolu.

Prag
Vltava Nehri’nin bu mücevheri 1100 yıldır kültürel olarak büyük ve önemlidir. Prag, Bohemya’nın ve Roma İmparatorluğunun başkenti olmuştur. Hem Gotik hem de Rönesans döneminde gelişti. Çek Cumhuriyeti’nin halen en büyük kenti ve en zengin kültürlerden biridir ve çeşitli yüzyıllardan kalma mimari ve sanatsal önemi ve mimari estetiği vardır. Prag, bin yıllık mimarinin zengin dokusuna iyi bir bakışla, en çok ziyaret edilen ilk on Avrupa kentinden biri. En çok aranan yerler arasında kaleler ve katedraller, pitoresk Charles Köprüsü gibi mimari eserler yer alıyor. Kafka âşıkları Kafka’nın evini ve gömüldüğü mezarlığı görebilir. Daha modern sanatseverler Dev Metronom’u veya Fred ve Ginger Dans Evi’ni görebilirler.

Çekya Festivaller ve Şenlikler

• Uluslararası Prag Bahar Müzik Festivali
Dünyadaki birçok şehirde müzik, vatandaşlarının olumsuzluklara karşı koyduğu, bir topluluğun ruhunu ve duygusunu güçlendirdiği önemli bir kaynak olmuştur. Prag’daki müzik festivalleri, yüzlerce yıldır kentin dokusunun bir parçası olan kültürel orkestra müziğine özel önem veriyor.
Festival, toplumu yeniden inşa etmek ve bir topluluk duygusu aşılamak amacıyla ikinci Dünya Savaşı’nın hemen ardından 1946’da başlamış. Geçtiğimiz on yıllar boyunca, müzik festivali örnek niteliğindeki çağdaş müzik sergisine dönüşmüş. Baharın gelmesiyle birlikte müziğin her türünü dinleyebiliyorsunuz.
Festival Tarihleri: 7 Mayıs 2020 – 4 Haziran 2020

• Çek Bira Festivali
Çek Cumhuriyeti hakkında konuşurken biradan bahsetmeden olmaz. Dünyada kişi başına en çok bira tüketimi ile tanınan ülkedir. Biranın ucuz maliyeti de olunca Çekler bunun için festival düzenlemiş. Bira içmeyi seviyorsanız tam size göre bir festival. Tonlarca bira servis edildiğini göreceksiniz. Bu etkinlik en iyi Prag festivallerinden biridir.
Prag’daki tüm festivaller arasında bira festivali turistler arasında en popüler olanıdır. Çünkü sadece Bavyera’da düzenlenen Oktoberfest’e rakip olmakla kalmaz, aynı zamanda dünyanın dört bir yanından 120 marka bira festivale katılmaktadır.
Festival Tarihleri: 17-21 Haziran 2020

cek-ya-Festivaller ve Şenlikler

• Uluslararası Caz Festivali
Son on yılda, tüm dünyada cazın yeniden canlandığını gördük. Bu durum birçok yeni dönem Caz grubuyla sonuçlandı ve sanatçılar ön plana çıktı. Dünyanın her yerinde yeni nesil müzik tutkunlarını bu yöne doğru hareket ediyor.
Dünya müziğinin büyük bir kutlaması Prag’daki United Islands Festival (Prag uluslararası Müzik Festivali) sırasında gerçekleşir. Caz müziğinin yanı sıra rock müziği, pop, indie, elektronik, dünya ve halk müziğinin performansları bu festivalde yapılıyor. Ayrıca, bu festivalde ortaya çıkan yeni deneyler ve trendler de var. Prag’ın Kampa, Střelecký ve Slovanský adalarında açık alanda düzenlenen ve ziyaretçiler için ücretsiz olan büyük bir etkinliktir. Ayrıca, açık alanlarla birlikte, program Prag’daki bazı seçilmiş kulüplerde düzenlenmektedir.
Festival Tarihleri: 26-28 Şubat 2020

• Bohemian Carnevale (Prag Karnavalı)
Muhtemelen şehrin en uzun süren geleneğidir. Kışın son birkaç ayı Bohemian Carnevale ile şehrin sokaklarını canlandırıyorlar. Avrupa çevresinde seyahat eden gezginler, bu karnavalı zengin kültürlerini korumanın bir parçası olarak tanımlıyor. Avrupa’nın birçok şehrinde gerçekleştirilen bir ortaçağ geleneği olarak Prag’da da kutlanıyor. Bu festival de en popüler Prag karnavallarından biridir.
Festivaldeki ana cazibe, her yıl düzenlenen maskeli balo yürüyüşüdür. Geçit töreni Prag Eski Şehir’de başlıyor ve tüm ünlü anıtları, müzeleri ve sanat galerilerini geçiyor. Prag’daki restoranlar da ziyaretçilere şarap tadımı oturumları düzenliyor. Festivalin birkaç günü için özel bir yemek menüsü oluşturarak katkı sağlıyorlar.
Festival Tarihleri: 21 Şubat – 5 Mart 2020

cekya Festivaller ve Şenlikler

• Prag Kış Festivali
İlk olarak 1972’de başlayan, yılın 1. günü yapılır. Yeni yılı bazı performanslarla karşılayan yıllık bir kutlamadır. Yavaş yavaş Prag’ın en çok beklenen festivallerinden biri haline gelmiş.  Bu festival, ideolojilerinden bağımsız olarak Avrupa’dan gelen gezginlerin Prag’ın zevklerinin tadını çıkardığı etkinlik olmuştur. Festivalde, opera gruplarının, bale dansçılarının ve Bohemya’nın kalbindeki, yüzyılların olağanüstü zengin kültürünü sergileyen klasik müzik sanatçılarının gösterileri yer alıyor.
Festival Tarihleri: 22-28 Şubat 2020

• Khamoro
Mayıs ayında Prag sokaklarında yürürken gitar, keman ve davulların neşeli ritimlerini duyuyorsanız, bu Khamoro yani Dünya Çingene (Roma) Festivali olarak bilinen, çingene kültürünün renkli kutlamalarına katılmak üzere olduğunuz anlamına gelmelidir.  “Güneş” anlamına gelen Khamoro, Prag’ın meydanlarında ve çeşitli mekanlarda gerçekleşiyor. Müzik ve dans gösterileri yapan, seminerler ve atölye çalışmaları düzenleyen, geleneksel giyim sergileri ve filmleri sergileyen büyük bir etkinliktir.

Çekya Mutfak Kültürü

Et ve hamur ağırlıklı yemekleri vardır.

• Trdelnik, bir çeşit hamur tatlısıdır.
•  Svíčková (kızarmış sığır eti), sığır bonfilesinden yapılan zahmetli bir et yemeğidir. Yapımı birkaç saati bulan Svíčková, ekmek dilimleri ve krema ile servis edilir.
• Smažený Sýr (Kızarmış Peynir) , Prag birbirinden lezzetli peynir çeşitleriyle de ünlü bir şehir. Peynir ve özellikle de keçi peynirinin kızartılması sonucu elde edilen Smažený Sýr, meze ya da başlangıç yemeği olarak tüketilir.
• Chlebíčky , Bir dilim ekmek üzerine peynir, sosis, salam, salatalık, turşu, yumurta gibi farklı malzemelerin eklendiği sandviç benzeri yiyecek,
• Pecena Kachna (kızarmış ördek), kimyon tohumu ve mercan köşk ile harmanlanan ördeğin fırında kızartılmasıyla elde edilen eşsiz bir lezzettir
 Palačinky , İncecik hamurun içine reçel, meyve, çikolata, dondurma, fındık, krem şanti ve fındık kreması gibi malzemeler eklenerek hazırlanır.
 Rizek , tavuk , domuz veya sığır etinden yapılan şinitzel.
• Kulajda , kremalı patates çorbası.

Çekya Mutfak Kültürü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir