Ülke Tanıtımı

Danimarka

DANİMARKA

Danimarka

Danimarka veya resmî adıyla Danimarka Krallığı, Kuzey Avrupa’da bir İskandinav ülkesidir. İskandinav ülkelerinin en güneyinde yer alan Danimarka’nın büyük bir bölümü Jylland yarımadası üzerindedir. Başkent, Danimarka adalarının en büyüğü olan Sjælland’ın üzerinde kurulmuştur.

Başkenti : Kopenhag
Ülke kodu : +45
Para birimi : Danimarka Kronu
Nüfus : 5,831 milyon (2020) Dünya Bankası
Resmi dili : Danca
Trafik akışı : Sağ

DANİMARKA

Danimarka Şehirleri

Danimarka Şehirleri

1- Kopenhag : Zelanda adasının doğu kıyısında bulunan Danimarka’nın en büyük ve başkentidir. Şehrin küçük bir kısmı Amager Adası’nda bulunuyor. Kopenhag 10. yüzyılda bir Viking balıkçı köyü olarak kuruldu. O zamandan beri, şehir, bugünkü yüzyılda dünyanın en gelişmiş ve en mutlu şehirlerinden biri olarak ortaya çıkana kadar birkaç iniş ve çıkış dönemine tanık oldu. Şehir, Kopenhag Üniversitesi, Danimarka Teknik Üniversitesi ve daha fazlası gibi ülkenin birçok büyük üniversitesine ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en yeşil şehirlerinden biridir ve bisiklet dostu olmasıyla da ünlüdür. Kopenhag Havaalanı, Kastrup, İskandinav ülkelerinin en büyük havalimanıdır. Şehir, Rosenborg Kalesi Bahçeleri, Tivoli Bahçeleri, Küçük Denizkızı Heykeli, çeşitli restoranlar, gece kulüpleri ve müzeler gibi önemli turistik yerlere ev sahipliği yapmaktadır.

2- Aarhus : Danimarka’nın en büyük şehirleri arasında ikinci olan Aarhus, Jutland Yarımadası’nın doğu kıyısında, Kopenhag’ın 187 km kuzeybatısında yer almaktadır. Şehir, 8. yüzyılda müstahkem bir Viking yerleşimi olarak kuruldu. Sanayi devrimi kentin hızlı gelişmesine yol açtı ve bugün bölgenin ekonomik ve kültürel çekirdeği. Şehir, dünyanın en iyi 100 konferans kenti arasında yer almaktadır. Aarhus, merkezlerini şehirdeki büyük Danimarkalı firmalarla birlikte ülkenin önemli endüstriyel limanı ve ticaret merkezidir. Önemli bir araştırma ve eğitim merkezidir ve Aarhus Üniversitesi ülkenin en büyük üniversitesidir. Şehir aynı zamanda zengin bir müzik tarihi ile ilişkilidir.

3- Odense : Danimarka’nın üçüncü büyük şehri olan Odense, Kopenhag’ın 167 km güneybatısında, Funen adasında yer almaktadır. Şehrin içindeki ve etrafındaki bölge, 4.000 yıldan fazla bir süredir yerleşim yapmamaktadır. Odense, GASA ve Arnavutluk Bira Fabrikası gibi bölgenin belli başlı endüstrilerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Buradaki turistik yerler arasında Odense Sarayı, Odense Tiyatrosu, Hans Christian Andersen Müzesi, Odense Senfoni Orkestrası vb. gelmektedir.

4- Aalborg : Danimarka’nın en büyük şehirleri arasında dördüncü sırada yer almaktadır. Sanayi ve üniversite şehri, Jutland’ın kuzeyinde, Aarhus’un 118 km kuzeyinde yer almaktadır. Aarhus, Orta Çağdan bu yana önemli bir liman görevi gördü ve daha sonra ülkede büyük bir sanayi merkezi oldu. Şehrin mimarisi, geçmişin zengin tüccarları tarafından inşa edilmiş yarı ahşap konakları sergiliyor. Aalborg, ülkedeki önemli bir kültür merkezidir ve birçok müze, saray, orkestra, tiyatro ve daha fazlasını barındırır. Mayıs sonu Aalborg Festivali, İskandinavya bölgesindeki en büyük festivallerden biridir.

5- Frederiksberg şehri, ülkenin Başkent Bölgesi’nin bir parçası olan zengin bir Danimarka şehridir. Şehirde çok sayıda yeşil alan var ve Kopenhag Hayvanat Bahçesi gibi Kopenhag’ın bir parçası olduğu düşünülen bazı yerler aslında Frederiksberg’ün bir parçası.

Danimarka Gezilecek Yerler

1. Tivoli Bahçeleri, Danimarka’nın soğuk havasını unutturan bir güzelliğe sahip. Eğlenceli oyun alanları, suni göllere, akvaryumlara ve muhteşem restoranlara sahip olan bu eğlence parkı Kopenhag’ın şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunuyor.1843 yılından beri hizmet veren Tivoli bahçeleri özellikle 1914’ten beri dünyanın en eski ve en popüler turu olan ahşap hızlı tren turuyla ünlü. Asya’dan esinlenmiş mimarisi, muhteşem yapıları ve rengarenk bahçeleriyle de oldukça dikkat çelen park, genç yaşlı demeden her yaştan turist tarafından büyük ilgi görüyor.

2. Küçük Deniz Kızı Heykeli, Kopenhag’ın simgelerinden biri olan Küçük Deniz Kızı heykeli, şehrin Langelinie Liman’ında bulunuyor. Danca ‘Den lille havfrue’ olarak adlandırılan heykelin temelleri 1909 yılında Carl Jacobsen tarafından atıldı. Hans Christian Andersen’in ‘Küçük Denizkızı’ masalından ilham alınarak tasarlanan heykel, heykeltraş Edvard Eriksen tarafından bronzdan yapıldı. Yapıldığı günden bu yana büyük ilgi gören Küçük Deniz Kızı heykeli Danimarka’da mutlaka görülmesi gerekenler arasında.

3. Rosenborg Kalesi, 400 yıllık bir ihtişama sahip olan Rosenborg Kalesi, Danimarka’nın en önemli yapılarından biri. 17.yüzyılda İskandinav kralı IV. Christian tarafından yaptırılan kale, başkent Kopenhag’da bulunuyor. 1838 yılında ziyarete açılan Rosenborg Kalesi’nde kraliyete ait önemli sanat eserlerinin, mücevherlerin, asil kıyafetlerin bulunduğu muhteşem bir koleksiyon sergileniyor. Zaman zaman çeşitli etkinliklere ve konserlere ev sahipliği yapan kale her yaklaşık 3 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor.

4. Egeskov Şatosu, Avrupa’nın en iyi korunmuş Rönesans şatosu olarak bilinen Egeskov Şatosu, Danimarka’nın Fyn Adası‘nın güneyinde bulunuyor. 1554 yılında Frands Brackenhaus tarafından inşa edilen şato Danimarka’da ‘Egeskov Slot’ adıyla biliniyor. Dünyanın en büyük bambu labirenti bahçesine sahip olan Egeskov Şatosu, muhteşem mimarisiyle sizi adeta zamanda yolculuğa çıkarıyor.

5. Nyhavn, Danimarka’nın en renkli bölgelerinden biri. 17. yüzyıldan kalma bir liman bölgesi olan Nyhavn, başkent Kopenhag’da yer alıyor. Danimarka’ya has evleri, birbirinden kafe, bar ve restoranlarıyla şehrin en çok ziyaret edilen noktalarından olan bölge ülkede görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

6. Rundetaarn, Gözlem kulesi olarak bilinen Rundetaarn, 17. Yüzyıl Danimarka’sından günümüze kalmış bir yapı. Avrupa’nın en eski gözlem evlerinden biri olan Rundetaarn , Rosenberg Kalesine yaklaşık 1 km mesafede yer alıyor. Ülkedeki en önemli Rönesans eserlerinden biri olarak gösterilen yapının inşası 7 yıl sürdü. Kentin muhteşem panoramik manzarasını gören Rundetaarn, Kopenhag’ın simgeleri arasında.

Danimarka Gezilecek Yerler

Danimarka Festivaller ve Şenlikler

danimarka Festivaller ve Şenlikler

1. Rock Festivali 29 Haziran – 6 Temmuz
2. Kopenhag Caz Festivali 5 Temmuz – 14 Temmuz
3. Smukfest Festivali  7 Ağustos – 11 Ağustos
4. Aarhus Festivali 30 Ağustos – 8 Eylül
5. Kültür Gecesi 15 Mart
6. Yeni Yıl Arifesi Kopenhag 31 Aralık
7. Kış Caz Etkinliği  1-4 Şubat
8. Aarhus Yemek Festivali 1-3 Eylül

Danimarka Mutfak Kültürü

Danimarka mutfağı denince akla ilk gelen tereyağlı ekmek ve çeşit çeşit sandviçlerdir. Danimarka yemekleri daha çok et, balık, ve patates ağırlıklıdır.
Ülkeye özgü yemekleri şöyle sıralayabiliriz.
İçindekiler

1- Smørrebrød : Çavdar ekmeğinin üzerine; ringa balığı, yılan balığı, somon balığı gibi farklı etler konularak yapılan açık sandviç.
2- Wienerbrød : İçi reçelli, çikolatalı ve daha birçok farklı malzemeyle doldurulabilen tatlı çörek.
3- Æbleflæsk : Püre halindeki elmaların arasına pastırma dilimleri serilip servis edilmesiyle oluşan bir yemek.
4- Tarteletter : Çanak şekli verilen hamurların içlerine kızartılmış tavuk soteleri doldurulup tekrardan fırınlanması ile oluşan yemek.
5- Porridge : Danimarka’da sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan porridge aslında yulaf lapası dır.
6- Frikadeller : Köfte
7- Flæskesteg : Domuz etinden yapılan bir güveç.
8- Pølse : Danimarka’ya has sosis

9- Leverpostej : Ezilip kızartılan ciğer.
10- Mørbradbøffer : Aradığınız her şeyi içinde barındıran bu yemekte; soğan, sarımsak, pastırma, bonfile, mantar, hardal  ve daha birçok malzemenin kullanıldığı yemek.
11- Pea Soup : Bezelye çorbası
12- Æbleskiver : Tercihe göre tatlı yada tuzlu olarak servis edilen hamur.
13- Rødgrød med fløde : Kaynatılmış kırmızı meyvelerin krema ile servis edildiği tatlı.
15- Mjod : Baldan yapılmış şarap.
16- Gløgg : Portakal , zencefil ve limon aromalı , sıcak tüketilen şarap.

Danimarka Mutfağı
Danimarka Mutfak Kültürü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir