Ülke Tanıtımı

Hindistan

Hindistan Vizesi

Hindistan

Hindistan ya da resmî adıyla Hindistan Cumhuriyeti, Güney Asya’da bulunan bir ülkedir. Dünyanın en büyük yedinci coğrafi alanı ve en büyük ikinci nüfusuna sahip olan ülkenin millî marşı Jana Gana Mana’dır. Ülkede resmi dilleri İngilizce ve Hintçe oluşturur, ancak 22 adet tanınmış bölgesel dil de bulunur.
Dünyanın en büyük demokrasisidir. Güneyinde Hint Okyanusu, batısında Umman Denizi ve doğusunda Bengal Körfezi’nin bulunmasıyla birlikte Hindistan’ın deniz kıyısı 7.517 kilometre uzunluktadır. Batısında Pakistan, kuzeydoğusunda Çin, Nepal ve Bhutan ve doğusunda Bangladeş ve Myanmar ülkeleri ile sınır paylaşmaktadır. Ayrıca Sri Lanka, Maldivler ve Endonezya’ya çok yakındır.

Başkent : Yeni Delhi
En büyük şehir : Mumbai
Resmî diller : Hintçe, İngilizce
Para birimi : Hint rupisi
Trafik akışı : sol
Telefon kodu : +91

hindistan vizesi

-Büyük şehirler;
• Mumbai, Hindistan’ın Maharaştra eyaletinin başkenti, Hindistan’ın en büyük ve Dünya’nın dokuzuncu büyük şehridir. Nüfusu 13 milyon civarındadır. Şehir, Salsette adası üzerine kurulmuştur. Şehrin metropol bölgesinde 20 milyon insan yaşar ve bu, dünya’nın en kalabalık üçüncü yerleşim yerini oluşturur.
Dünya ticareti için çok önemli ve stratejik bir konumda bulunmaktadır. O yüzden de sürekli göç almakta ve hızla büyümektedir. Gökdelenleri, lüks iş ve yerleşim merkezlerinin hemen yanı başında korkunç sefalet içindeki gecekondu yerleşimleri, zıtlıkları aleni bir şekilde sergilemektedir.
Dharavi  gecekondu mahallesi dünyanın en büyük gecekondu mahallesi unvanını elinde tutmaktadır. Son yıllarda kentsel dönüşüm projeleri devreye girmiş ve çok yol kat etmişlerdir. Eskiden olduğu gibi günümüzde de Hindistan’ın en büyük şehri ve limanıdır. Hele ki Süveyş kanalı açıldıktan sonra dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biri olmuştur.

• Delhi, 17 milyon nüfus sayısı ile Hindistan’ın en büyük ikinci metropolüdür. Hindistan’ın kuzeyinde yapılan arkeolojik araştırmalara göre Yamuna Nehri’nin kıyısında bulunan Delhi, MÖ 6. yüzyıldan beri yaşanmaktadır.
İslâm kaynaklarında şehrin ilk isminin Dehlü olduğu bildirilmekte ve bu ismin milâttan önce I. yüzyılda bölgede hüküm süren ve Kutub Minâr civarında bir yerleşim merkezi kuran Raca Dhilu’nun adından geldiği sanılmaktadır. Camileri, medreseleri, saray ve köşkleriyle zengin tarih ve kültür mirasını bütün canlılığı ve ihtişamı ile yansıtan günümüzdeki büyük Delhi, ünlü şair İkbal’in de benzettiği Roma gibi, ilk sınırlarını çok aşarak çeşitli devirlerde kurulan yedi ayrı şehrin zaman içinde büyüyüp birleşmesiyle ortaya çıkmıştır.

• Bengaluru (Bangalor), Hindistan’da Karnataka eyaletinin başkentidir.
Bir zamanlar yemyeşil alanlara sahip olduğundan “Garden City of India” şeklinde anılırmış. Günümüzde ise artan çalışan nüfusu ile kozmopolit bir şehir haline gelen Bangalore, teknoloji sektöründe öne çıktığından artık “Silikon Vadisi” adıyla biliniyor.
Şehir yoğun ve karmaşık bir trafiğe sahiptir. Şerit kavramı olmayan şehirde her yerden araç çıkma olasılığı vardır ve korna sesleri asla bitmez.

• Kalküta, Hindistan’ın Batı Bengal eyâletinin başkentidir. Ganj nehrinin bir kolu olan Hugli’nin ağzından 96 km içeride Ganj’la Brahmaputra nehrinin Bengal körfezinde meydana getirdikleri çatalağızda kurulmuştur. Hindistan’ın en önemli limanıdır. Ülkenin dış ticaretinin üçte biri bu limandan yapılmaktadır.
Hindistan’ın turistik açıdan en popüler şehirleri arasında yer alan Kalküta “ülkenin yüzü” olarak adlandırılır.
İlk modern üniversitelerin kurulduğu şehirlerden biridir.
Hindistan’ın en kozmopolit şehridir.

• Chennai, Madras olarak da bilinen, Hindistan’ın dördüncü büyük metropol şehri ve Tamil Nadu eyâletinin başkentidir. Coğrafi konum olarak Bengal Körfezi’nin Coromandel sahilinde ve Hindistan’ın güneydoğusundadır.
Geleneksel ve modernin harmanlandığı şehirdir.

• Ahmedabad, Hindistan’ın Gucerat eyâletinde 5.570.585 nüfuslu şehir. Bombay’ın kuzeyinde Sabarmati Nehri civarındadır. 1411 yılında Sultan Ahmed Şah tarafından kurulmuştur.
Göz kamaştıran tarihi yapıları, müzeleri, dini yapıları ve gece pazarlariyla ünlü şehirdir.

• Haydarabad, Hindistan’ın Telangana eyâletinin başkenti ve en büyük şehridir. Denizden 510 metre yükseklikte kurulmuştur. Hindistan’ın en büyük beşinci şehridir. Haydarabad’da Telugu dili, Hintçe ve Urduca konuşulur.
Şehir ; hem doğal güzellikleri, hem iklimi, hemde mimarisi sayesinde her yıl dünyanın farklı yerlerinden pek çok misafir ağırlamaktadır.

     -Ülke hakkında ilginç bilgiler;

• Dünyanın en çok yağış alan yerleşim yeri Hindistan’dadır.
• Hindistan’da sadece filler için bir spa merkezi vardır.
• Hindistan’da normalin aksine 6 mevsim vardır.
• Dünyanın en kalabalık ailesi Hindistan’da yaşamaktadır.
• Hindistan’da Çocuk Bayramı 14 Kasım’da kutlanır.
• İneklerin kendine ait fotoğraflı bir kimlik kartı vardır.
• Queen’in efsanesi Freddie Mercury Hint kökenlidir.
• Tuvalet ihtiyacını çoğunlukla dışarıda karşılarlar.
• Dünyanın en büyük ve yüksek kriket sahasına sahiptir.
• Satranç oyununu bulan ilk ülkedir.
• Dünyada en fazla vejetaryen beslenen insanlar Hindistan’dadır.
• Dünyanın en kalabalık festivali Kumbh Mela uzaydan görülmüştür.
• Elmas ilk defa Hindistan’da çıkarılmıştır.

Hindistan Gezilecek Yerler

Tac Mahal
İslam mimarisinin en güzide eserlerinden biri olan Tac Mahal, Şah Cihan’ın, genç yaşta ölen eşi Ercümend Banu Begüm (Mümtaz Mahal) için yaptırdığı bir şaheser. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Tac Mahal, Hindistan’da gezilecek yerler rehberimizin ilk sırasında yer alıyor. Agra şehrinde yer alan Tac Mahal, 20.000 kişinin 22 yıl boyunca çalışarak bitirdiği, saf mermerden yapılan bir eser.

Amber Kalesi
Jaipur şehrinde 16. yy’den kalma bir yapı olan Amber Kalesi, mermer ve kum taşından yapılma; iç tasarımdaki ince işçiliğiyle büyüleyen bir tarihi eser. Buraya fillerle gidebiliyor olmak da kesinlikle ilgi çekici!

Hindistan Vizesi

Kızıl Kale
Delhi şehrinde bulunan Kızıl Kale. 17. yy’de Babür imparatoru Şah Cihan tarafından inşa ettirilen bu görkemli yapı, 200 yıl boyunca hanedana yuva olmuş. Kırmızı kum taşından yapılmış Kızıl Kale, Delhi’de mutlaka görülmesi gereken bir eser.

Hawa Mahal
Jaipur’da rüzgarların Kalesi olarak çevirebileceğimiz Hawa Mahal. Kachhwaha Rajput Hanedanlığı yöneticisi Maharaja Sawai Pratap Singh tarafından inşa ettirilmiş. Lal Chand Ustad isimli mimar tarafından tasarlanmış bu 5 katlı büyüleyici yapı, kırmızı ve pembe kum taşından yapılmış.

Kutub Minar
Delhi’de harikulade bir İslami eser Kutub Minar. 13. yy’de bir zafer anıtı olarak inşa edilen Kutub Minar, Tac Mahal inşa edilene kadar Hindistan’ın en yüksek yapısıymış.

Altın Tapınak
Pakistan sınırında bulunan Amritsar şehrine yolun düşerse altından yapılma bir tapınak seni bekliyor olacak. Gerçek ismi Harmandir Sahib olan bu tapınak, Sih inancının en kutsal yerlerinden biri olarak kabul ediliyor. Hindistan’da gezilecek yerler arasına, altın parıltısıyla büyüleneceğin bir yer eklemek istersen önce Amritsar şehrine, oradan da rotanı Altın Tapınak’a çevir.

Meenakshi Amman Tapınağı
1. yy’de yapımına başlanılan ve 1500 yıl boyunca geliştirilen Meenakshi Amman Tapınağı, rengarenk heykellerle kaplanmış kompleks bir yapı. Madurai şehrinde bulunan bu tapınak, Hindu inanışında bir tanrıça olan Meenakshi’ye adanmış.

Hümayun Türbesi
Babürlerin en ünlü imparatorlarından Hümayun Şah anısına yaptırılan Hümayun Türbesi, Tac Mahal örnek alınarak Moğol mimarisiyle inşa edilmiş. Yeni Delhi’nin en turistik yerlerinden biri olan Hümayun Türbesi, 1572 yılında tamamlanmış ve o günden beri Hümayun Şah’ın ebedi istirahatına eşlik ediyor.

Charminar
Dört minare anlamına gelen Charminar, Hindistan’ın Haydarabad şehrinde bulunan görkemli bir İslam eseri. 1591 yılında Kutbşahlar hanedanından Sultan Muhammad Quli Qutb Shah tarafından, başkentin Golkonda’dan Haydarabad şehrine taşınması üzerine yaptırılan bu güzide yapı, insanın hem gözünü hem gönlünü hoş ediyor.

Lotus Tapınağı
Hindistan’da gezilecek yerlerin en meşhurudur.  Lotus çiçeğinin anatomisi baz alınarak inşa edilen Lotus ya da Bahai Tapınağı, 1986 yılında tamamlanarak dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan Bahai tapınaklarının sonuncusu olma unvanını kazanmış. 9 girişiyle 9 dini sembolize eden Lotus Tapınağı, Yeni Delhi’de mimar Fariborz Sahba ismiyle tasarlanmıştır.

Hindistan Festivaller ve Şenlikler

Hindistan

Ülkede festivaller tam bir görsel şölene dönüşür. Dünyaca ünlü 5 festival aşağıdaki gibidir.

Diwali;
Hindistan’ın en ünlü Hindu festivali olan Diwali, büyük bir gösterişle ve gösterilerle kutlanır. Bu ışık festivalinde evler, kil lambaları, mumlar ile süslenir. İnsanlar yeni kıyafetler giyer, aileler puja’ya katılır.
Ekim ayının ortasından kasım ayının ortasına kadar sürer ve tüm ülke genelinde kutlanır.

Holi;
Renklerin festivali olarak da bilinen Holi, Hindistan’ın en ünlü festivallerinden biridir ülkenin dört bir yanında büyük bir coşkuyla kutlanır. Holi arifesinde insanlar büyük Holika şenlik ateşi yakar ve etrafında şarkı söyler, dans eder. Holi günü, insanlar açık alanlarda toplanırlar ve bazılarına su tabancaları, renkli su dolu balonlar verilir ve su savaşı başlar.
Kutlamalar her yıl Mart ayına denk gelir.

Dussehra;
Vijayadashami olarak da anılan Dussehra, aynı zamanda Hindistan’ın en çok katılımcısı olan festivallerindendir. Ülke çapında farklı biçimlerde kutlanan bu festivalde Ramlila (Ramayana’dan sahnelerin çıkması) her yerde 10 gün boyunca sürer.
Her yıl Eylül ayı sonunda / Ekim başında kutlanır.

Navratri;
Navratri kelimenin tam anlamıyla ‘dokuz gece’ olarak bilinir.Navratri,saflık ve gücü temsil eder.
Navratri ‘Şakti’yi’ simgeleyen Tanrıça Durgaya adanmış en ünlü Hindu festivalidir.
Arka arkaya dokuz gün ve gece kutlanır.
Festival için filler,develer ve atlar süslenir.
Hindistan’da Navratri  Mart,Nisan,mayıs Ve Ekim aylarında kutlanır.
2014 navratri 25 ekimde kutlanmaya başlanmıştır

Durga Puja
Durga Puja, saygıdeğer savaşçı Tanrıça Durga’nın kötü kurnaz iblis Mahishasura’a karşı zaferinin kutlanması olarak biliniyor.
Hindistan’ın önemli festivallerinden biri olan Durga Puja, ülke çapında Bengalis tarafından ihtişamla kutlanır. Tanrıça Durga’ya olan 10 günlük saygı, bayram ve ibadetlere kültürel şarkı, dans ve tiyatro gösterileri eşlik ediyor. İnsanlar geleneksel kıyafetler giyinip dua ederler ve kendilerine ziyafet çekerler.

Hindistan Mutfak Kültürü

Meşhur lezzetleri;

Dal;
Dal aslında bir yemekten ziyade, her yemekte masaya konan bir yan yemek. Bizim mercimek çorbamıza da çok yakın bir lezzeti var. Yapılışı da benziyor sadece biraz daha koyu kıvamlı.
Dal, çorba gibi içilebileceği gibi, pirinçle karıştırarak da yenilebiliyor.

Naan;
Biraz kalın açılmış yufka ekmeği olan Naan sade yenilebileceği gibi köriye batırılarak da tatlandırılabilir.
Hemen hemen her öğünde tüketilen Naan, neredeyse tüm yemeklerle birlikte servis edilebilir

Roti;
Kepek unundan yapılan mayasız bir ekmek olan Roti de köri ile birlikte servis edilir.
Naan’a göre daha incedir. Köri veya diğer soslarla birlikte servis edilerek yemek olarak da yenilebilir.

Hindistan

Biryani;
Aromalı, ince pirinçlerle yapılan bir çeşit pilavdır

Paneer ve Palak Paneer;
Hint mutfağında önemli bir yeri olan peynir türü Paneer. Binlerce farklı hazırlama ve sunumu var ama en popüler olanı kızartılmış olanı.
Palak Paneer ise bu peynirle tatlandırılmış bir ıspanak yemeğidir

Samosa!
İçi farklı malzemelerle doldurulmuş, genellikle kızartma ama bazen de fırında pişen bir çeşit börek.

Aloo Gobi;
Bizim tencere yemeklerimize çok benzeyen bu bir çeşit türlü yemeği vejeteryanlar için de eşsiz bir seçenek.

Aloo Tikki;
Patates burger diye de bilinen bu yemek soğan ve başka baharatlarla tatlandırılan patates köftelerinin kızartılmasıyla elde ediliyor.

Tandoori Chicken;
Tandoor kelimesi pişirme yöntemini anlatıyor aslında. Yüksek ısılarda fırınlama da diyebiliriz. Dolayısıyla Hindistan’da sadece tavuklu değil, farklı Tandoori yemeklerini bulabilirsiniz.

Chicken Curry;
Körinin farklı baharatlarla hazırlanan farklı varyasyonları vardır. Chicken Curry ise bu sosla hazırlanan tavuk yemeğidir.

Masala Dosa;
Masala da farklı baharatlarla elde edilen bir karışım. Çayı da olduğu gibi (masala tea) yemeklerde de sıkça kullanılıyor.

Rogan Josh;
Acı Kaşmir kırmızı biberi ile pişirilen koyun etli köri yemeği.

Pav Bhaji;
Tereyağlı Hint ekmeğinin (Pav) karışık sebze ve Hint baharatlarından oluşan kıvamlı bir sosla servis edildiği Pav Bhaji kıyılmış soğan, limon ve tereyağı ile birlikte yeniyor.

Dhokla;
Fermente edilmiş pirinç ve nohut unundan elde edilen hamurun buharda pişirilmesiyle yapılan Dhokla daha çok kahvaltıda tüketilen hafif tatlı bir iştah açıcı.

Idli;
Özellikle Güney Hindistan’da tercih edilen bir kahvaltılık yiyecek olan Idli, pirinç hamuru ve siyah mercimekten elde edilen hamurla pişirilen bir kek.

Chole Bhature;
Kıvamlı bir köri sosunun kızarmış ekmekle birlikte tüketildiği Chole Bhature kuzey Hindistan’da tercih edilen bir kahvaltılık yiyecek.

Pani Puri;
Özellikle Doğu ve Kuzey Hindistan’a özgü bir sokak yiyeceği olan Pani Puri, aromalı suyla (Puri) doldurulmuş içi boş kızarmış toplar (Pani) olarak tarif edilebilir.

Keema;
Keçi ya da koyun eti kıymasının yeşil fasulye, sarımsak, soğan, acı biber ve zencefil ile tatlandırılarak pişirildiği bir yemektir.

Chaat;
Hindistan’da yaygın olan iştah açıcı sokak yiyeceklerinin genel adı olan Chaat aslında kızarmış ekmek veya patatesin acı biber, nohut, yoğurt, zencefil ve başka pek çok baharatta bekletilmesiyle hazırlanıyor.

Dahi Vada;
Un veya mercimekten yapılan hamur toplarının kızartılmasıyla elde edilen Vada kıvamlı bir yoğurtla (Dahi) karıştırılır ve benzersiz bir lezzet olan Dahi Vada yapılır.

Gulab Jamun;
En meşhur Hint tatlılarından biri olan Gulab Jamun kızartılmış süt toplarının şekerli şurupta bekletilmesiyle elde ediliyor.

Ras Malai;
Yumuşak ve kremsi dokusuyla Ras Malai kıvamlı safran sütü ve paneer peyniri ile yapılıyor. En lezzetli Hint tatlılarından biri.

Kulfi;
Tatlandırılmış sütün dondurulmasıyla yapılan Kulfi’nin yüzlerce farklı aromalı versiyonları var ve aslında bir çeşit dondurma da diyebiliriz.

Jalebi Rabdi;
Spiral şekilli kızarmış hamurun sıcak şekerli şurupta bekletilmesiyle yapılan şerbetli hamur tatlısı.

Gajar Ka Halwa;
Genellikle kış aylarında tüketilen Gajar Ka Halwa havuç, süt ve şekerle yapılıyor. Kakule, kesar ve kurutulmuş meyvelerle servis edildiği gibi dondurma ile de servis edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir