Ülke Tanıtımı

Hollanda

hollanda

Hollanda

Hollanda esas olarak Batı Avrupa’da ve kısmen Karayipler’de bulunan bir ülkedir. Hollanda Krallığı’nı meydana getiren dört ülkeden en büyüğüdür.Hollanda, Avrupa’da doğuda Almanya’ya, güneyde Belçika’ya ve kuzeybatıda Kuzey Denizine komşu olan on iki vilayetten ve Karayipler’de Bonaire, Sint Eustatius ve Saba adaları olmak üzere üç özel belediyeden oluşur.

Başkent : Amsterdam
Resmî diller : Hollandaca
Tanınan diller : Hollanda Aşağı Saksoncası,
Hollanda İşaret Dili,
Limburgca,
Sinte Romancası,
Yidiş

hollanda

Trafik akışı : Sağ
Telefon kodu : 31
Hollanda nüfusu : 2020 yılı itibarı ile tahmini olarak 17,3 milyondur
Para birimi : Euro (€, EUR) , Amerikan doları
Vize : Hollanda’ya kısa süreli (90 günden az) seyahatte bulunacak kişiler, Hollanda Schengen vizesi için başvuru yapmalıdır. Hollanda Schengen Vizesi sahibi kişiler, seyahatlerini Hollanda’dan başlatmak şartıyla diğer Schengen ülkelerine de Hollanda Schengen vizesi ile seyahat edebilmektedirler.
İklim / Hava Durumu : Deniz iklimi hüküm sürer. Kışları ılık, yazları ise oldukça sıcaktır. Yıllık ortalama sıcaklık yazın 17, kış mevsiminde ise -2 derecedir.
Ne Zaman Gidilir : Yılın her dönemi gidilebilir. Ancak bahar ve yaz aylarında gitmek daha keyifli olacaktır.

Hollanda Şehirleri

Hollanda Şehirleri

– Amsterdam

– Rotterdam

– Lahey

– Eindhoven

– Utrecht

– Almere

– Tilburg

– Groningen

– Breda

– Nijmegen

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri;

Amsterdam, Rotterdam, Lahey, Eindhoven, Maastricht, Groningen, Utrecht

Hollanda hakkında ilginç bilgiler;  

– Hollanda, terk edilmiş tek bir hayvanın bulunmadığı tek ülkedir.
– Dünyanın ilk güneş panelli bisiklet yolu Hollanda’dadır.
– Elektrikli otomobiller için dünyanın en elverişli ülkesidir.
– Hollanda’da tek bir motorlu aracın bile bulunmadığı bir kasaba vardır.
– Hollanda’da mahkum sayısının azlığından ötürü bazı cezaevleri kapatılmaktadır.
– Hollanda’da vahşi hayvanların güvenle kullanabilmesi için özel yol & köprüler bulunur.

Hollanda Gezilecek Yerler

1-Amsterdam : Yalnızca Hollanda’nın değil, Avrupa’nın görülmeye değer şehirleri arasında da başı çeken Amsterdam, birçoğumuzun aklına Grass Coffee’leri ve Red Light District’i getirse de, elbette yalnızca bunlarla sınırlı değil.

Şehri boylu boyunca saran Amsterdam Kanalları, Vlaamse Fritez ismiyle ünlenen Hollanda patatesi tadarken alışveriş yapabileceğiniz Dam Meydanı, Madame Tussauds Müzesi, Yeni Kilise, ibadethane olarak yapılan Begijnhof, tüm gidenlerin I Amsterdam yazısı önünde mutlaka bir fotoğraf çektirdiği Rijksmuseum, yerel bira fabrikası Heineken Experience ve bu kadar gezdikten sonra doya doya dinlenebileceğiniz Vondelpark kesinlikle görmeniz gereken noktalar arasında bulunuyor.

2-Rotterdam : İkinci Dünya Savaşı’nda uğradığı ağır tahribatın ardından yeniden kurulan Rotterdam, tarihi zenginliklerini yitirse de huzur verici doğası ve modern mimari örnekleri ile görülmeye değer.

Rotterdam’ın en dikkat çekici yapılarından biri olan ve mimar Piet Blom tarafından 45 derecelik açı baz alınarak tasarlanan Kübik Evler, 1960 yılında yapılan Euromast Gözetleme Kulesi, su kanalları üzerinde yer alan Kinderjik Yel Değirmenleri ve binlerce eserin yer aldığı Boijmans Van Beuningen Müzesi görülecek yerler arasında bulunuyor.

3-Eindhoven : Hollanda’nın o sıkıcı düzenine farklı bir yorum getiren Eindhoven, yemyeşil doğası, kalemle çizilmiş gibi tasarlanan caddeleri, genç nüfusun çoğunlukta oluşu ve müzelerinden dolayı tam bir kültür-sanat şehri olmasıyla öne çıkıyor.

4-Lahey : Hollanda’nın nüfus yoğun şehirlerinden Lahey, namıdiğer Den Haag, küçük ama şirin bir kent olmasıyla dikkat çekiyor.

Hollanda’ya has mimari örnekleri ile çevrili, dar sokakları ve sokak köşelerinde bulunan butik kafeleri ile insana huzur veren Lahey, Louwman Müzesi, çağdaş sanat eserlerinin yer aldığı Gemeente Müzesi, Mauritshuis Müzesi ve Panorama Mesdag Müzesi ile sanatsal dokusunu adeta kanıtlıyor.

Uçan daireyi andıran görüntüsü ile mimar Louis Kalff’ın ilginç tasarımlarından biri olan Evoluon Binası, bir modern sanat müzesi olarak dış tasarımıyla da dikkat çeken Van Abbemuseum, Sint Catharinakerk Ulusal Anıtı ve çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği MU Art Space gibi dikkat çekici noktalarıyla Eindhoven; Hollanda gezilecek yerler arasında öne çıkıyor.

5-Delft : Hollanda’nın meşhur kanalları Delft şehrinde de dikkat çekici derecede fazla ve bu küçük kent Rotterdam ile Den Haag arasında konumlanıyor.

Kurulduğu 1200’lü yıllardan bu yana tarihi dokusunu koruyan Delft şehri, bilim ve sanat alanındaki gelişmelere ev sahipliği yapıyor. Rönesans dönemine ait eserlerden Delft City Hall, eski şehir bölgesinde bulunan Eski Kanal, gotik mimari örneklerinden Yeni Kilise ve Eski Kilise görülmesi gereken yapılar arasında bulunuyor.

Ayrıca 1381 senesinde temeli atılarak 1651 yılında inşası tamamlanan şehrin en önemli mimarilerinden Nieuwe Kerk de, Lahey ve Rotterdam şehirlerinin manzarasına tanık olabileceğiniz uzunluktaki kulelere ev sahipliği yapmasıyla mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir durak olarak dikkat çekiyor.

6-Utrecht : Geçmişte Roma İmparatorluğu’nun toprakları olmasıyla bugün köklü bir tarihi ziyaretçilerine sunan Utrecht, Orta çağ dönemine ait mimarileri ile tarihte yolculuk yaptıran bir kent ve arkeolojik kazılar sonrasında elde edilen tarihi eserlerin sergilendiği Dom Under bunu kanıtlar nitelikte.

Bunun yanı sıra, kanallar ile çevrili Utrecht’te Domkerk, Centraal Müzesi ve Hristiyanlık dinine dair resimlerin, yazmaların, aksesuarların ve objelerin bulunduğu Cathari Jneconvent Müzesi de, Utrecht’i Hollanda gezilecek yerler arasında öne çıkarıyor.

7-Maastricht : Bilim ve sanat söz konusu olduğunda tüm şehirlerinde etkilerini görebileceğiniz Hollanda’nın diğer bir kültür kenti de Maastricht.

Tarihte ilk olarak Galyalıları ve sonrasında ise Roma İmparatorluğu’nu topraklarında ağırlayan bu şehirde mimari olarak roketi andıran Bonnefanten Müzesi, Caestert Yaylası, Cehennem Kapısı, nehir kenarına kurulu evler ile şirin bir görüntüye sahne olan Romantik Valkenburg ve Our Lady Bazilikası görülecek rotalardan yalnızca birkaçı.

8-Groningen : Kusursuz bir doğa, rengarenk evler, kanallar ve nehirler; üstüne bir de doya doya gezebileceğiniz tarihi ve modern yapıları ile Groningen, Hollanda görülecek yerler arasında baş çeken destinasyonlardan.

Bir teknoloji müzesi olmasının yanı sıra dış mimarisi ile insanı hayrete düşüren Groninger Müzesi, aynı zamanda bir müze olarak dikkat çeken Groningen Üniversitesi, Eski Şehir Bölgesi; kentin doğa ile iç içe olduğunu kanıtlayan Lauwersmeer Ulusal Parkı ve festivallerin vazgeçilmez noktası olan Noorderplantsoen ziyaret edebileceğiniz eşsiz duraklar arasında.

9-Leiden : Old Rhine nehrinin iki yanında konumlanan Leiden şehri, bisiklete binip doğa ile buluşabileceğiniz Hollanda kentlerinden bir diğeri.

İnsanın içine mutluluk veren bu şirin şehirde Ulusal Tarih Müzesi’nden Volkenkunde Müzesi’ne, Yel Değirmeni Müzesi’nden Laiden Kalesi’ne kadar tarihi ve kültürel keşfe çıkabileceğiniz birçok nokta bulunuyor. Ayrıca şehir merkezinde bulunan Botanical Gardens da şehrin muhteşem doğasıyla sizi buluşturuyor.

10-Arnhem : Nederrijn Irmağı’nın çevresine kurulmuş Arnhem, Doğu Hollanda’da bulunan bir kent ve Hollanda’nın en iyi açık hava müzelerinden birine ev sahipliği yapıyor.

Hollanda gezilecek yerler arasında mutlaka eklemeniz gereken Arnhem, Park Sonsbeek, Burgers’ Hayvanat Bahçesi, Savaş Müzesi, Bronbeek Müzesi, Nederlands Su Müzesi ve Ulusal Miras Müzesi ile etkileyici bir miras sunuyor.

11-Volendam : Rotterdam, Amsterdam ve Eindhoven gibi Hollanda’nın turistik şehirlerinin gölgesinde kalan Volendam, küçük olduğu kadar şirin de olan, masallarda anlatılan yerleri aratmayan bir sahil kasabası.

Amsterdam’a yalnızca 25 dakika uzaklıkta bulunan Volendam, bahçesinde hayvanların otladığı çiftlik evleri ve evlerin ortasında bulunan kanallar ile tam anlamıyla hayalleri süslüyor.

Bir doğa gezisi yapabileceğiniz bu kasabada Mariabeeld Heykeli’ni ve Paard van Marken ismindeki deniz fenerini ziyaret edebilir; Volendams Müzesini gezebilirsiniz.

12-Marken : Aslında bir yarımada ve en az Volendam kadar huzurlu bir yer Marken. Ülkenin deniz seviyesinin altında oluşunu, bu adadaki direklerin üzerinde kurulmuş evlerden ilk görüşte anlayabilirsiniz.

Marker Müzesi, bir deniz feneri olan Paard van Marken ve Original House of Marken gezilecek yerler arasında. Ayrıca Hollanda’nın simgelerinden tahta ayakkabının yapım yeri olan The Clog Experience ve Hollanda peynirlerinin tarihçesini öğrenirken tadım yapabileceğiniz Eski Peynir Fabrikası da ziyaret etmeniz gereken noktalar arasında bulunuyor.

Hollanda Gezilecek Yerler

Hollanda Festivaller ve Şenlikler

hollanda Festivaller ve Şenlikler

Amsterdam Festivalleri

• Jazz Festivali (Kasım)

• Amsterdam Işık Festivali (Kasım/Ocak)

• King’s Day (27 Nisan)

• Bağımsızlık Günü (5 Mayıs)

• Lale Festivali (Mayıs)

• Vondelpark Open Air (Haziran)

• Latin Village Festivali (Ağustos)

Hollanda Mutfak Kültürü

Endonezya mutfağından etkilenmişlerdir. Ringa balığı en popüler yemeklerden biridir. Peynir ve tereyağını neredeyse her öğün sofranızda görebilirsiniz. Heineken, Amstel, Grolsch gibi biraları dünyaca bilinmektedir. Bunların dışındaki bira çeşitlerinin de denenmesi tavsiye edilir

Meshur yemekleri;

-Herring
Kuzeye özgü Ringa balığı Hollanda’da en çok tüketilen balıklar arasında. Hollandaca Haring olarak bilinen bu balık çiğ olarak tüketiliyor.

-Poffertjes
Alıştığımız pancake lerin minyatürleri.

-Stroopwafel
Hollanda’ya özgü içi karamel dolgulu ince waffle.

Hollanda Mutfak Kültürü

-Bitterballen
En çok bira ile tüketilen kızartılmış yuvarlak köfteler.

-Olieballen
Yılbaşına özgü bir Hollanda tatlısı.

-Tompouce
Milföy hamurları arasında krema ve üstünde de pembe pasta şekeri ile kaplı muntazam dikdörtgen şeklinde kesilmiş pastalara verilen isim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir