Ülke Tanıtımı

İskoçya

iskoçya

İskoçya

İskoçya, Birleşik Krallık’a bağlı dört ülkeden biri. İskoçya anakarası, Büyük Britanya adasının kuzeydeki üçte birlik kısmını kaplar. Güneydoğusunda İngiltere ile 154 km uzunluğunda bir sınırı vardır. Kuzeyi ve batısı Atlas Okyanusu ile, kuzeydoğusu Kuzey Denizi ile ve güneyi İrlanda Denizi ile çevrilidir.

Başkenti: Edinburgh
Para birimi: İngiliz Sterlini
Nüfus: 5,454 milyon (2019)
Resmi dilleri: İskoçça, İngilizce
Telefon kodu: +44

iskoçya

Büyük şehirler;

Glasgow, İskoçya’nın en büyük şehridir. Şehir “Batı Merkezi İskoçya” alçak rakımlı arazilerinde Clyde Nehri kıyılarında bu nehrin İrlanda Denizi’ne açılan haliçi üzerinde konumlanmıştır. Şehir sınırları içinde nüfusu 599,650 kişi olup Birleşik Krallık’ta nüfus itibarıyla dördüncü büyük şehridir.

Edinburgh, İskoçya’nın 1437 yılından beri başkentidir. Glasgow’dan sonra ülkenin ikinci büyük kenti olan Edinburgh, İskoçya’nın doğusunda, kuzey denizine yakın bir konumdadır. Avrupa’nın en güzel görünümlü kentlerinden biri olarak kabul edilen şehir, Orta Çağ ve Georgian dönemlerine ait mimarisiyle bilinmektedir.

Aberdeen, İskoçya’da, Kuzeydoğu İskoçya’nın en önemli limanı ve ticaret merkezi olan bir şehirdir. Aberdeen, Kuzey Denizi kıyısında yer alır. Edinburg’dan 94 km ve Londra’dan 649 km uzaktadır. Aberdeen şehri İngilizler tarafından “silver city” yani gümüş şehir olarak adlandırılır. Bunun sebebi şehirdeki tüm binaların metalik gri renginde olmasıdır.

    -Ülke hakkında ilginç bilgiler;

1) Edinburgh (“Edinbra” okunur.. çünkü İskoç aksanı bunu gerektirir)

2) İskoçya’da kilometrekare başına sadece 67 kişi düşüyor! Toplam nüfus ise 5.2 milyon…

3 )İskoçya dışında (özellikle Kuzey Amerika’da) yaşayan bir 5 milyon daha İskoç var.

4) İskoçya’da toplam 790 ada var ve 130’unda yerleşim yok.

5) Bonnybridge isimli ufak kasaba dünyanın “Ufo başkenti” olarak biliniyor. Her sene 300 adetten fazla tanımlanamayan uçan cisim (UFO) rapor ediliyor bu kasabadan!

6) Golf, İskoçya’da 15. yüzyıldan beri oynanıyor. Ülke golfün anavatanı kabul ediliyor.

7) Ülkede yerellerin deyişi ile “Haziran ayının son iki haftası hariç her gün yağmur yağıyor”. O nedenle yağmurluk doğal olarak İskoçya’da icat edildi. 1824 yılında bu dev ihtiyacı icat eden kişi Glasgowlu kimyager Charles Macintosh. Buraya kadar her şey normal… Ancak İskoçlar 1824’ten beri yağmurluğa “yağmurluk” demek yerine mucidinin soyadını kısaltıp “Mac” diyorlar.

8) Ülkenin ismi ile anılan “viski (scotch)” aslında Çin’de icat edilmiş! Avrupa kıtasında ilk defa 15. yüzyılın başlarında İrlanda’da üretilmeye başlanmış. İşin uzmanı olup viskiye adını verecek “Scotch”lara ise İrlanda’dan 100 yıl sonra gelmiş.

9) İskoçya’da single malt İskoç viskisi üreten 110 adet damıthane var. Ülkenin en ufak damıthanesi:Edradour. Burası yılda 90 bin litre viski üretiyor ancak 100 bin ziyaretçi ağırlıyor!

10) Aynen viski gibi erkeklerin giydiği etekler (“kilt”ler) ve klanların desenleri (“tartan”lar) başka diyarlarda bulunmuş. Farklı klanların tartan oluşturma geleneği Bronz & Demir Çağı dönemi Avrupa’sına dayanıyor. Ayrıca bir diğer İskoç alameti farikası gayda enstrümanı da Asya kıtasında bulunmuş! Demek ki ilk bulan değil, en iyi kullananın elinde kalıyor bazı icatlar.

11) Avrupa’nın en yaşlı ağacının ev sahibi ülke İskoçya. 3000 yaşını aşkın bir porsuk ağacı, Fontingall bölgesinde yer alıyor.

12) İskoç kanunlarına göre ceza davalarında hakim 3 adet karar alabilir: “suçlu”, “suçlu değil” ve “kanıt yetersiz”.

13) İskoç nüfusunun %14’ü kızıl. Toplam %40’ı ise kızıl saç geni taşıyor. (%14’ü baskın gen, %26’sı çekinik gen.. 10 milyon İskoç varsa 1.4 milyon kızıl demek bu!

İskoçya Gezilecek Yerler

Stirling Castle

İskoçya’nın en muhteşem kalelerinden biri olan Stirling, aynı zamanda Birleşik Krallık içerisinde en iyi korunmuş Rönesans binalarındandır. Efsaneye göre Vikingler kenti istila etmek üzereyken bir kurtun köylüleri uyarmasıyla önlenmiştir. Ülkenin en turistik merkezlerinden olan kale, tarih ve sanat severlerin uğrak yeridir. Şehrin en yüksek yerinde yer alan ve tarihi 12. yüzyıla kadar dayanan kale ve kilise muhteşem manzarasıyla göz alıcıdır.

St. Giles Cathedral, Edinburgh

St. Giles Katedrali, 1,000 yıllık geçmişe sahip İskoçya’nın tarihinde fiziksel ve ruhsal odak noktası olmuş başlıca dini yapılarından biridir. 161 metrelik kulesi, vitraylı pencereleri, kemerler arasında gayda çalan melek heykeli ve şapeli ile Gotik tarzın mükemmel bir örneği olan katedral, Edinburgh şehrinde 1,130 yılında kurulduğunda muhtemelen basit bir nef üzerindeydi ve yıllar içinde bugünkü görünümüne ulaşmıştır.

iskoçya

Edinburgh Castle

İskoçya’da eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği şehir olan Edinburgh, Londra’dan sonra ikinci en popüler turistik yerdir. Bunda özellikle 12. yüzyıldan beri eski şehir alanının üzerinde yükselen Edinburgh Kalesinin payı büyüktür. 7 tepe üzerine kurulan şehrin siyah bazalt kaya tepesinin üzerine kurulu, taş kuleleri ve duvarları ile göz dolduran kale muhteşem manzarası ile görenleri büyüler. Kalede yer alan ve Edinburgh’un en eski yapısı olan 1130 yılında inşa edilmiş Aziz Margaret Şapeli, asma bir köprüden kaleye girilen ünlü Esplanade ve efsanevi kahraman William Wallace’a ait kale kapısında yer alan heykel görülmeye değerdir.

Melrose Abbey

Muhtemelen İskoçya’nın en ünlü ve en çekici harabelerinden biridir. 1136 yılında David I. Tarafından yaptırılan manastır, taş işçiliğinin en güzel örneğidir ve bugünkü kalıntılar 15. yüzyıla tarihlenir. Manastırdaki ejderhalar, azizler, canavarlar ve bitkilerden meydana gelen eşsiz oyulmuş detayların yanı sıra İskoç Kralı Robert Bruce’un isteği doğrultusunda gömülmüş kalbini içeren açılmamış bir tabut 1920 yılında arkeologlar tarafından bulunmuş ve tekrar gömülmüştür.

Glen Coe

İskoçya’nın en güzel görünümlü dağlarına, şelalerine ve vadilerine ev sahipliği yapan Glen Coe, tarihi ve atmosferik dokusuyla görenleri büyüler. Binlerce yıllık volkanik patlamaların ve buzulların oluşturduğu nefes kesen manzaralar sunduğu bölgede aynı zamanda İskoç yaban hayatına tanıklık edebilirsiniz. Yürüyüş ve dağcılık merakı olanlar için eşsiz bir yerdir.

New Lanark

UNESCO dünya mirası listesinde yer alan New Lanark, 1785 yılında pamuk iplik merkezi olarak kuruldu. 1968’e kadar yaklaşık 200 yıl boyunca, 2,000’den fazla insan çalışmak ve yaşamak için bu köyde bulunmuştur. New Lanark’ın da yanında yer alan Lanarkshire kasabası, İskoç tarihinin en önemli bölümlerine sahne olmuştur. İskoç bağımsızlık mücadelesinin başladığı yer olan kasaba, William Wallece’ın karısını öldüren komutana karşı ayaklandığı ve onu öldürdüğü yerdir.

Hebrides

İskoçya’da görülecek yerler arasında Hebrides, kayalık ve dağlık adalar zinciri ile ona zıt olan dingin plajları ile tanınır. El değmemiş kıyılar ve kırsal yaşam, büyüleyici tarih ve eşsiz ada kültürleri, tertemiz beyaz kumlar, mavi derin sular ve sürekli değişen manzaraları ile Hebrides keşfedilmeye hazır harika bir yerdir. Sörf, su kayağı, bisiklet gezintileri ve yürüyüşleriniz sırasında size mükemmel deneyimler yaşatır.

İskoçya Festivaller ve Şenlikler

iskoçya

1. Edinburgh Sanat ve Uluslararası Kitap Festivali

İskoçya’nın kalbi olan Edinburgh’da gerçekleşen en büyük sanat festivallerinden biridir. Birçok ünlü sanatçı ve ortaya çıkan yetenek bir araya gelerek görsel sanat eserlerini sergiliyor. En iyi şey, sergilerin çoğu için giriş ücretinin ücretsiz olmasıdır. Edinburgh Uluslararası Kitap Festivali, İskoçya’daki en iyi kitap festivalleri arasındadır.

2. Shetland Halk Festivali

Shetland Folk Festival, geleneksel İskoç festivallerinden biridir ve tüm halk meraklıları için bir zevktir. Bu muhteşem festival son kırk yıldır devam ediyor ve her geçen yıl daha da büyüyor. Tüm uluslararası, İngiliz ve İskoç sanatçıları sahne almak için ağırlamaktadır. Geleneksel pub tiyatrolarından özel gösterilere, atölye çalışmalarına ve gençlik programlarına kadar bu festivalde çok şey oluyor.

3. Helly Aa

Up Helly Aa, İskoçya’daki ünlü festivallerden biridir. İngiltere’nin en büyük yangın festivali ve her Ocak ayının son Salı günü düzenleniyor. Yule mevsiminin sonunu işaretlemek için her yıl kışın ortasında İskoçya’nın Shetland Adaları’nda düzenlenen yangın festivallerinin bir çeşidini ifade eder. Festival, Lerwick’te bine kadar gardiyanın katıldığı bir alayı kapsıyor. 900’in üzerinde parlak giyimli “guizers”, Jarl’ın Viking filosunu şehrin ışıksız sokaklarında mumlarla doldurur. Resmi tören, 800 alevli meşalelerin görkemli ateşiyle sona erer. İskoçya’da en çok eğlenilen festivaller arasında 2018 ile etiketlendi.

4. Dumfries ve Galloway Yabani Bahar Festivali

7th Dumfries ve Galloway Wild Spring festivali 2nd ile 18th Nisan arasında gerçekleşti. 60 etkinlikleriyle İskoçya’nın en ünlü festivallerinden biri. İnsanlar kaz, porsuk, somon ve uçurtma gibi türleri araştırıyorlar. Programla birlikte rehberli yürüyüşler, şiir, müzik ve çeşitli aile etkinlikleri düzenlenmektedir.

5. Orkney Folk Festivali

1982’ten başlayarak, İskoçya 2018, İngiltere’de en özel halk müziği festivallerinden biri haline geldi. Orkney Folk Festivali, Mayıs ayının sonunda her yıl dört gün boyunca yapılır. Halk müziğini herkesin zevkine uygun en geniş anlamıyla sunar. Akustik şarkılardan ve geleneksel şarkılara, çağdaş grupların ve dans gösterilerinin yer aldığı konserlere kadar her şeye sahiptir. Cemaat salonlarında ve toplum merkezlerinde düzenlenir.

6. Hogmanay – Yeni Yıl Arifesi

“Hogmanay” kelimesi geçmişte kaybolmuş anlamına gelir.
Bu tarihe kadar bile, Hogmanay en önemli İskoç Festivali. Tarihçiler tüm bu kutlamanın Vikinglerden miras alındığına inanıyorlar. Açıkça dünya çapında kutlanırken, İskoçlar bu olayla ilişkili daha uzun bir mirasa sahiptir.

7. Selkirk Ortak Sürme

İskoçya çevresindeki sayısız yerde, Yürüyüşleri Sürmek geleneksel bir tören olarak kabul edilir. Her yıl Haziran 18’ta gözlemlenir. Haziran ayındaki 1488 Flodden Savaşı, Selkirk’in ünlü olduğu şeydir. Sanquhar, Linlithgow, Annan, Peebles, Lauder ve Langholm’de de benzer festivaller var.

8. Aziz Andrew Günü

Yıllar boyunca, İskoçya’da hizmet veren müşteri St. Andrew olmuştur. Ancak, Kasım ayında 30 İskoçya’da resmi tatil olarak belgelenmedi. Dünyanın dört bir yanında, gurbetçi İskoçyalılar Aziz Andrew’in Gecesini kutluyor. Ancak 2006, İskoç Parlamentosu’nu resmi bir tatil olarak kabul etmek için İskoç Parlamentosu tarafından yapılan bildirinin kabul edildiğini gördü.

9. Fort William Dağ Festivali

Fort William Günü, İngiltere’nin Açık Başkentinde var olduğu bilinen dağ kültürlerinin bir kutlaması olarak kabul edilir. Şubat ayı sonlarında görülür. Uzman dağcılar ve dağcılar tarafından bir dizi ders düzenlenmektedir. Dağ bisikleti ve buz tırmanışı ile birlikte snowboard olanakları da düzenlenmektedir. Genellikle, Banff Mountain Film Festivali’nin en iyi seçtiklerini içeren bir film gecesi düzenlenir.

10. İskoç Geleneksel Tekne Festivali

Tekne Festivali en ilginç geleneksel İskoç festivallerinden biridir. Portsoy tarafından Aberdeenshire sahilinde bir kültürel etkinlik düzenlenmektedir. Kutlamalar sırasında spor, müzik, dans, kürek ve yelken etkinlikleri gibi çeşitli eğlenceli aktiviteler düzenlenmektedir. Haziran ayının üçüncü haftasında görülür. İskoçya 2019 da çok beklenen ve eğlenilen festivallerden biri.

İskoçya Mutfak Kültürü

Genellikle et ve sebze yemekleri öne çıkar ayrıca et yemeklerinde sos kullanımı yoğun olmakla beraber bu soslar genelde domuz kanından yapılıp domuz etine dökülür. İskoç mutfağının anahtar kelimesi basitliktir. Bu mutfağın yemekleri pişmesi kolay, yemesi kolay ve yemekleri ise lezzetlidir.

Başlıca yemekleri;

Haggis (Sakatat Yahnisi)

İskoçya geleneksel yemeği olan sakatat yahnisi kıyılmış koyun kalbi, karaciğer ve akciğer ile soğan, baharat, yulaf unu, tuz ve et suyu karışımının koyun midesinde birkaç saat haşlanmasıyla yapılıyor.  Bu yemeği İskoçlar ‘’neeps & tatties’’ dedikleri ve pek çok ana yemeğin yanında mutlaka servis edilen patates ve turpla beraber sunuyorlar. Haggis’in servisi yapılırken işkembeden ayrı olarak sunulur.

Shortbread (Tereyağlı Kurabiye)

iskoçya

Bu kurabiyeye o özel lezzeti veren İskoç tereyağı. Özellikle Noel ve yılbaşı zamanları tüketilen kurabiyeyi kim yerse yesin bayılıyor!

İskoç Sabah Kahvaltısı

Geleneksel İngiliz kahvaltısına da benzeyen bu sofrada içeçek olarak çay çok tercih edilmiyor. Ancak, domuz pastırması, konserve fasulye ve kızarmış yumurtadan oluşan bu  kahvaltıya sütlü çay veya kahve eşlik edebiliyor.

Viski

İskoç viskisi tek başına içildiği kadar yemeklerle de servis ediliyor. Beş farklı üretim bölgesinde yüzden fazla damıtım evinde şişelenen ve ‘hayat suyu’ ismini verdikleri viski İskoç kültürünün en önemli unsurlarından biri.

İskoç Yumurtası

İskoçya geleneksel yemekleri arasında bir klasik olan lezzet İskoç yumurtası. Yaklaşık 300 yıllık uzun mu uzun bir geçmişe sahip olan yumurta aslında Hintlilerin ünlü nergis köftesi yemeğinden esinlenerek yapılmış ve İskoçya mutfağının vazgeçilmezleri arasında yerini almış. Daha çok piknikte veya aperitif olarak yenen İskoç yumurtasının hazırlanışı da gayet basit. Haşlanmış yumurta domuz kıyması etine sarılıp  galeta ununa bulandıktan sonra kızgın yağa atılıyor ve şahane bir lezzet çıkıyor ortaya.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir