Ülke Tanıtımı

İspanya

İSPANYA

İspanya

İspanya ya da resmî adıyla İspanya Krallığı, Avrupa’nın güneybatısında, İber Yarımadası’nda yer alan ülkedir. Güneyde ve doğuda Akdeniz’e, kuzeyde ise Atlantik Okyanusu’na kıyısı vardır. Batıda Portekiz, kuzeyde Fransa, Andorra ve güneyde Birleşik Krallık ile komşudur.

Başkent : Madrid
Resmî Diller : İspanyolca
Nüfus : 2020 sayımı 47,450,795
Para Birimi : Euro
Trafik Akışı : Sağ
Telefon Kodu : 34

İSPANYA

İspanya Şehirleri

İspanya Şehirleri

1- Madrid : İspanya’nın başkenti ve Madrid bölgesinin yönetim merkezi. İber Yarımadası’nın orta kesiminde yer alır. Madrid; İstanbul, Moskova, Paris ve Londra’dan sonra Avrupa’nın en kalabalık beşinci şehridir. İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü’ne göre 2019 yılı itibarıyla şehir, 6.507.184 kişilik bir nüfusa sahiptir.
İspanya’nın başkenti olan Madrid, İspanya Hükûmeti ve Bakanlıklarının genel merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanı sıra İspanya krallarının resmi ikametgahı, Genel Mahkemeler (Kongre ve Senato), Yüksek Mahkeme ve Anayasa Mahkemesi de başkent Madrid’de bulunmaktadır. Ekonomik olarak Londra, Paris ve Moskova’dan sonra Avrupa’nın dördüncü en zengin şehridir.

2- Barcelona : İspanya’nın kuzeydoğu kıyısında bulunan bir kent. Katalonya özerk bölgesinin başkenti ve en büyük kenti, ayrıca İspanya’nın nüfus bakımından ikinci en büyük kentidir. Şehir merkezi sınırları içindeki nüfusu 1,6 milyon, komşu ilçelerle birlikte Barselona ilinin nüfusu 4,8 milyondur. Avrupa Birliği sınırları içindeki beşinci en büyük metropoliten alandır. Kent, İspanya-Fransa sınırının yaklaşık 150 km güneyinde yer alır. İspanya’nın Akdeniz kıyısındaki en önemli limanı ve ticaret merkezidir. Kendine özgü kültürü ve güzelliğiyle ün yapan Barselona’nın, Gaudi’nin başını çektiği modernizm akımıyla planlanmış, 1900’lerden kalma ızgara planlı modern bölümü ilgi çekmektedir. Yaygın dil Katalanca’dır. 1992 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır.

3- Valensiya : Resmî adı València, İspanya’da Valensiya özerk bölgesinin başkentidir. Kendi ismini taşıyan ilin de merkezidir. Valensiya belediye sınırları içinde şehir nüfusu 809,267 kişidir. Belediye sınırları içindeki nüfus itibarıyla İspanya’nın üçüncü büyük şehridir.

İspanya Gezilecek Yerler

1-Retiro Park : Madrid’de bütün bir günü geçirebileceğiniz eşşiz bir park. İster piknik yapın ister kayık kiralayıp parktaki gölün tadını çıkarın. İlk kez karşılaşabileceğiniz bitki ve ağaç türleri arasında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

2-La sagrada famili : 1882 yılında inşasına başlanan La Sagrada Familia’ya henüz tamamlanmamıştır. Ancak içerisi ziyaret edilebilmekte ve kulelerine çıkılabilmektedir. Antoni Gaudi’nin eseri olan ve harika mimariye sahip olan La Sagrada Familia’nın kulelerine çıkıldığında Barselona’nın muhteşem manzarasıyla büyüleniyor insan.

3-Park Güell : Kendinizi Alice Harikalar Diyarında hissedeceğiniz sevimli bir park. Buradaki evler sanki şekerden yapılmış gibi göründüğü için Hansel ve Gratel’in hikayesine de gidiyor aklınız.

4- Plaza Mayor : Plaza Mayor meydanı Madrid’in ana meydanlarından biridir. Madrid’in diğer bir güzel meydanı olan Puerta Del Sol meydanına sadece yürüme mesafesindedir.

5- Valensiya Bilim ve Sanat Şehri : Günümüzde modern mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen City of Arts and Sciences (Bilim ve Sanat Şehri); altı adet devasa yapının birleşiminden oluşuyor. Mükemmel bir görünüme sahip olan müze.

6-Cordoba : Şaşırtıcı mimarisi, görkemli tarihi, beyaza boyalı duvarları ve dolambaçlı sokakları ile adeta bir harikalar diyarı Cordoba…

7-Plaza de España: Sevilla’da bulunan bu tarihi meydanda hem Endülüs hem de Rönesans etkileri gözlemlenmektedir. İspanya meydanı anlamına gelen bu tarihi yer adından da anlaşılabileceği gibi İspanya mimarisinde önemli bir yere sahiptir.

8-Mallorca : tarihiyle, mimarisiyle, deniziyle, muhteşem koylarıyla eğlenceden kopmadan tatil yapabileceğiniz romantik bir ada.

9-El Hamra Sarayı : Tamamlanması yüzyılları bulan ve birçok Arap sultanına ev sahipliği yapmış olan bu saray, dünyada en çok ziyaret alan tarihi yerlerden birisi.

10-Bernabéu ve Camp Nou : Dünyanın en büyük futbol takımlarından Real Madrid ve Barselona takımlarının stadyumlarına mutlaka uğrayın. Maç yokken gitseniz bile stadyumları dahi hayran olmaya değer.

11-La Rambla Caddesi : Barselona’nın en önemli ve turistik caddelerinden biridir. Cadde Port Vell ve Plaça de Catalunya arasında yer alır

12-Casa Mila : Casa Mila ya da diğer adıyla La Pedrera 1906-1970 yılları arasında sanat meraklısı olan politikacı Pere Mila için Antoni Gaudi tarafından inşa edilmiştir.
Passeig ve Gracia Bulvarı’nda yer alan yapı mimarisiyle dikkat çekse de aslında en çok sıra dışı çatısı ilgi görmektedir. Ayrıca eser Antoni Gaudi’nin Sagrada Famila Bazalikası’ndan sonra şehirde dikkat çeken ikinci büyük yapıtıdır

13-Barselona Katedrali : Barselona’nın en önemli dini yapılarından olan Barselona Katedrali gotik mimarisiyle dikkat çekmektedir. Katedralin inşasına 2. Jaume’nin emriyle başlanmış, ancak 20.yy’da Ana Sivri kulenin inşasıyla tamamlanmıştır.

14- Barselona Picasso Müzesi : Müze, 1963 yılında kurulmuş ve Picasso’nun kişisel eşyalarının yanı sıra “mavi dönemim” dediği 1901-1904 yılları arasındaki eserleri yer almıştır. Barselona Picasso Müzesi şehirde ilgi çeken yerlerden biri olması nedeniyle turistler tarafından rağbet görmektedir.

15- La Boqueria Pazarı : Pazar, Rambla de Sant Joseph’de yer almaktadır. Yöresel lezzetleri tatmak ve sanatsal faaliyetler dışında bir şeyler yapmak isteyenlerin uğrak mekanı haline gelmiş oldukça ünlü bir pazardır.
Pazar yerli halk ve turistlerin uyum içinde olduğu, hoş görünümü ile ilgi çeken oldukça güzel ve renkli bir mekandır. Sürekli kalabalık ve hareketli atmosferi rağbet görmesinin başlıca nedenlerindendir.

İspanya Gezilecek Yerler

İspanya Festivaller ve Şenlikler

ispanya Festivaller ve Şenlikler
ispanya Festivaller

İspanya dediğimizde aklımıza ateşiyle eğlencesiyle festivalleri de geliyor. Bunun hakkını verecek bir şekilde de İspanya yılda yüzlerce festival yapıyor

“Carnival”- 11 Şubat
Bu kutlamalar insanların yaratıcılığı ile sınırlarını çizen kostüm geçitleri şeklinde yaşanıyor.

 “Las Fallas”- 15-19 Mart
Valensiya’da her yıl mart ayında marangoz Saint Joseph adına anmalar yapılıyor. Bunun kapsamında gece devasa ahşap oyuncakların geçit töreni yapılıyor ve ardından da bu oyuncaklar yakılıyor.

“Semana Santa”- 25-31 Mart
Paskalya haftası kutlamaları gayet coşkulu geçiyor İspanya’da. Sokaklarda İsa’nın son günlerinin oynanması, geçitler gibi bir sürü çeşit etkinlik yapılıyor.

“April Fair”- 15 Nisan- 22 Mayıs
Seville’de çok sevilerek yapılan bu festival Paskalya’dan iki hafta sonra kutlanmıyor ve kutlamalar dâhilinde aileler geleneksel giysiler giyip yemekler hazırlıyorlar. Bu şekilde de parti başlıyor.

“Patios de Cordoba” – 1-13 Mayıs
Cordoba’da yaşayanlar bu dönem içinde evlerinin bahçelerini ve ön duvarlarını birbirinden güzel çiçeklerle ve yeşilliklerle süsleyerek kimin daha başarılı olduğunu seçmeye çalışıyorlar. Bu da şarabıyla, müziğiyle, dansıyla bir festivale dönüşüyor.

“Romeria de El Rocio”- 20-21 Mayıs
Bir çeşit haç olan bu festival yaklaşık bir milyon kişi çekiyor yılda.

“La Batalla del Vino”- 29 Haziran
Şarap savaşı. San Padro’nun doğumunu kutlamak adına 300 yıldır her yıl beyazlar içinde bir grup insan toplanıyor ve bir şarap savaşı başlıyor.

“Gay Pride”- 28 Haziran-7 Temmuz
Başkent Madrid’de pride yine geniş bir katılımla yapılıyor.

“San Fermin”- 6-14 Temmuz
İspanya deyince aklımıza gelenler listesinin illa ki ilk sıralarında bir de boğa yarışları gelir. İşte bu festival de onun festivali tam olarak. San Fermin ise Hemingway sayesinde adını dünyaya duyurmasıyla biliniyor.

“La Tomatina” 29 Ağustos
Valecia’ya 40 km uzaklıktaki küçük bir kasaba olan Bunol, İspanya’nın en eğlenceli ve renkli festivallerinden birisine ev sahipliği yapıyor. Nasıl mı? Her yıl toplanıp domates savaşı yapan kırk bin kadar insanla. Bu savaş biletli aklınızın bir kenarında tutmak gerekiyor

”Festa de Sant Medir (Şeker Festivali)”
Her ne kadar dini bir hikâyeyi içinde barındırsa da, İspanyollar da bu festivale kısaca “şeker festivali” diyor. Eğer “bedava ve sınırsız şeker” sizin de kulağınıza hoş geliyorsa Mart ayında Barselona’da gerçekleşen bu festivali kaçırmayın

”Barselona Beer Festival (Bira Festivali)”
2012 yılından beri düzenlenmeye başlayan bu festival, bahar aylarında gerçekleşiyor. Festivalde yerli ve yabancı 300 çeşit birayı tatma imkânınız var. Üstelik yanında yiyecek servisi de yapılıyor. Ayrıca etkinlik boyunca bira kültürüne ait çeşitli seminerlere de katılabilirsiniz.

İspanya Mutfak Kültürü

İspanya mutfak kültürünün en önemli özelliği zenginliğidir. Mutfakta en sık kullanılan malzeme ise zeytinyağıdır.

• Tortilla : temel malzeme olarak patates, yumurta ve soğandan oluşan, günün her saati yenen bir İspanyol yemeği.
• Paella : temel olarak pirinç ve ona eşlik eden sebze ve etlerden oluşan bir yemek.
• Arroz Con Leche : “Sütlü Pirinç” anlamına geliyor. Asında bir Türk tatlısı olan sütlacın ta kendisi.
• Pintxos : Velev dilimler halinde kesilmiş ekmeklerin üzerine çeşitli sos ve yiyeceklerin koyulmasıyla oluşan bir tür atıştırmalık.
• Pan Con Tometa (Taze Domates Sosu) : Taze domateslerden yapılan bir tür kahvaltılık mezenin ekmeğe sürülmüş şekliyle ikram edilmesidir.
• Turron : Türk helvasını andıran tadı ile badem ezmesinin bir türü olarak karşımıza çıkıyor.
• Mari Muntanya : tavuk, karides, sarımsak, beyaz şarap sosundan oluşan bir yemek.
• Horchata : bu içecek badem ve sütten yapılıyor. İçine buz atılarak servis ediliyor.
• Gazpacho : İspanyolların meşhur domatesi ile yapılan pişirilmeyen bir çorba. Sarımsak, domates, tuz, kırmızı dolmalık biber ve soğan ile yapılan bu soğuk çorba taze domateslerden yapılıyor.

İspanya Mutfak Kültürü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir