Ülke Tanıtımı

Küba

Küba Vizesi

Küba

Küba, resmî olarak Küba Cumhuriyeti Karayiplerde bir ada ülkesi. Küba, Isla de la Juventud ve birçok takımadaların yanı sıra, başlıca Küba adasından oluşur. Havana, Küba’nın en büyük şehri ve ülkenin başkentidir. Santiago de Cuba ikinci en büyük şehirdir.

Başkent : Havana
Resmi diller : İspanyolca
Nüfus : 2019 sayımı 11.193.470
Para birimi : Küba pezosu
Trafik akışı : sağ
Telefon kodu : +53

Meksika Vizesi

-Büyük şehirleri;

1-Havana , Küba‘nın başkenti. 2.2 milyon nüfusuyla hem Küba’nın hem de Karayipler’in en büyük şehridir. Geçim kaynakları başta puro, şeker kamışı ve mısırdır. Havana ayrıca bir turizm kentidir. Kentte ilkbahar aylarında hızı 200 km hıza ulaşan kasırgalar görülür.

2-Santiago de cuba, Küba’nın ikinci büyük şehri ve Santiago de Cuba İli’nin başkentidir. Nüfusu 423.392 kişidir. Önceden Küba’nın başkenti olan Santiago de Cuba, İspanyol Armadası’nın Karayip’deki ana üssüydü. Bunun yanında şehir, Batı Afrika’dan gelen köle gemilerinin varış limanıydı.

3-Camagüey, Küba’da yer alan bir şehir ve belediyedir ve sahip olduğu 321.000’den fazla nüfusla ülkenin üçüncü büyük şehridir. Camagüey İli’nin başkentidir. Korsanların neredeyse kesintisiz saldırıları sonrasında orijinal şehir 1528 yılında iç bölgelere taşınmıştır.

  -Küba hakkında ilginç bilgiler;

• Ülkenin her yerinde domino oynayan insanlar görebilirsiniz.
• Beyzbol Küba’nın en popüler oyunu.
• Her yerde klasik Amerikan arabaları var.
• Dünyanın en küçük kuşu Küba’da.
• Küba okuryazarlık seviyesi hayret verici.
• Her yerde internet bulamazsınız.
• Ülkenin en popüler müzik türü Son Cubano.
• Ülkenin en önemli ihracat kalemleri tütün, şeker ve nikel.
• Küba sınırları için 9 tane UNESCO Dünya Miras Alanı bulunuyor.

Küba Gezilecek Yerler

1- Eski Havana (Habana Vieja)

Bir UNESCO Dünya Mirası olan Habana Vieja veya Eski Havana, Küba tarihinde iyi korunmuş yerlerinde başında geliyor. Arnavut kaldırımlı sokaklarda dolaşırken Küba’ya özgü barok ve neoklasik binalar göreceksiniz. Tarihi binalardan yola çıkarak ülkedeki yaşama dair derin izler bulma şansınız var.

2- Varadero

Küba’nın en ünlü plaj destinasyonlarından biridir. Kuzey kıyılarına kadar açılır ve köprüyle anakaraya bağlıdır. Popüler tatil yerinde 50’den fazla otel bulunuyor.
Varadero denizin yanı sıra yemyeşil çiçek bahçeleri ve her seviyeye uygun havuzlar da bulunuyor.

Meksika

3- Trinidad

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan Trinidad şehrini keşfetmek, zamanda geriye gitmek gibi. Binalar restore edilmiş olsa da tuhaf bir sömürge hissi uyandırıyor. Mimarinin çoğu 17. ve 18. yüzyıla dayanıyor. Bu dönemlerde Trinidad’da şeker ve köle ticareti yapılıyordu.

Trinidad sokakları genelde yabancılarla doludur. Kiliseler, müzeler ve galeriler sabahtan akşama kadar turist sirkülasyonuyla günlerini geçiriyor. Trinidad’ın doğusundaki Santic Spiritus yolu üzerinde ise dünya mirası listelerinde yer alan kalıntılar ve anıtlar bulunur.

4- Guardalavaca

Parlak plajlar ile çevrili turistik merkezdir. Varadero’ya göre daha sakin olan Holguin eyaletine bağlıdır. Plaj kısmında güneşten kaçınmak isterseniz yeşil yapraklı tropik ağaçlar size şemsiye oluyor. Dalmayı sevenler için de bol miktarda resif var.

5- Playa Paraiso, Cayo Largo del Sur

Güzel kumsalları ile tanınan bir ülkede, Cayo Largo del Sur adasındaki Playa Paraiso, Küba‘nın en iyilerindendir. Denize yakın otellerde ve barlarda günlerinizi değerlendirebilirsiniz.

6- Cayo Coco

Uçsuz bucaksız deniz karşısında her tarafınız doğal güzellikler sarılı. Yine burada da plajlar öncelikli durak noktası. İç kısımlarda El Baba Tabiat Parkı içinde timsah, flamingo gibi vahşi doğaya ait hayvanları izleyebilirsiniz.

7- Parque Nacional Vinales

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Parque Nacional Vinales, Pinar del Rio’nun kuzeyinde yer alıyor. Güzel ve yemyeşil vadiler arasında yetiştirilen meyve ve sebzeler ülkenin pazarlarına gönderilir.

8- Baracoa

Doğu Küba’nın en önemli özelliklerinden biri, ülkenin en eski şehri olan Baracoa’ya sahip olmasıdır. 1511’de Guantanamo eyaletinde kurulmuştur ve o zaman burada ilk kilise inşaatı başladı. Kilise şu an aktif şekilde kullanılıyor ve turizm açısından da değer katıyor.

Baracoa’nın yeşilleri içinde bulunan yamaç, nadir bulunan kuş ve bitki türleri içerdiği için UNESCO Biyosfer Rezervi’ne dahil edilmiş.

9- The Malecon

1901’de kısmen, 1902’de tamamen inşa edilen Malecon, Havana’nın ünlü sahil şerididir. Buradaki bir yürüyüş, şehrin geçmişi hakkında açıklayıcı bilgiler kazandırabilir. Gezi yolu, Habana Vieja mahallesinden, merkezi ticaret bölgesi olan Vededo’ya 7 kilometre uzaklıktadır. Art Deco ve Neo Moorish gibi mimari fikirlerin uygulandığı 20. yüzyıl binaları iyi korunmuş.

10- Santa Clara

Santa Clara’yı farklı yapan şey, Che Guavara’nın 1958’deki son gerilla savaşının yapıldığı yer olmasıdır. Anıt mezarı yerli yabancı fark etmeksizin herkesin ilgi gösterdiği, saygı duyduğu yerlerin başında gelir. Bu civarlarda Che’nin heykellerini, kişisel eşyalarını görebileceğiniz müze benzeri yapılar göreceksiniz.

11- San Pedro del Morro Kalesi

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan kale, 17. yüzyılın en iyi korunmuş İspanyol kalelerinden biridir. Ülkenin en büyük ikinci şehri olan Santiago de Cuba’nın yaklaşık 10 kilometre güneybatısındaki Santiago Körfezi girişinde bulunuyor. Bir uçurumun tepesinde konumlanan yapı 1587’de tasarlanmış ancak inşa edilmesi zaman almış. Aslında korsan saldırılarına karşı düşünülen kale, 1700’lü yılların sonunda hapishane olarak da hizmet vermiştir.

12- Peninsula de Zapata

Doğaseverler için bir cennet niteliğinde olan Peninsula, Karayipler’deki en büyük sulak alanlar arasındadır. 150 farklı kuş türüne ev sahipliği yapmasıyla UNESCO’nun dikkatini çekmiş. Milletlerce korunan doğal yaşam alanı turistik çekim noktasıdır.

13- Parque Historico Militar

Havana’nın ünlü kalelerinden ikisini kapsıyor. Bunlar; El Morro olarak da bilinen Castillo de Los Tres Reyes del Morro ve Fortaleza de San Carlos de la Cabana’dır. 16. yüzyılın sonlarında, 17. yüzyılın başlarında korsanların etkisini azaltmak için inşa edilmiştir.

14- Plaza de la Revolucion Havana

Havana’nın tarihindeki önemli yerinden dolayı, ziyaretçiler burada biraz geçiriyor. Jose Marti’ye ait anıt, heykel ve müze ile birlikte Che’nin ünlü dev portresi şehri süslüyor.

15- Remedios

Trinidad’ın kardeş şehri olan Remedios 500 yıl öne kuruldu. Trinidad kadar çekici olmasa da San Juan Bautista Kilisesi görmeye değer. İki ayrı binadan oluşması diğer kiliselerden ayrılan bir özelliğidir.

Küba Festivaller ve Şenlikler

Meksika
 • Devrimin Zaferi
  (Triunfo de la Revolución Cubana)
  1 Ocak
  Küba Devrimi’nin yıldönümü. Kübalılar devrimle yeni yılı birlikte kutlamaktadırlar.• Bayamo Ateşi
  (Incendio de Bayamo)
  12 Ocak
  Mambiler adı verilen Küba bağımsızlık savaşçılarının 1869’da gerçekleştirdikleri eylemin yıldönümü. İspanyol egemenliğinden kurtardıkları ilk şehir olan Bayamo’yu daha fazla koruyamayacaklarını anlayan mambiler radikal bir kararla şehri yakmışlardır.• Trova Longina Festivali
  (Festival de la Trova Longina)
  13-17 Ocak
  Trova, Küba’da popüler olan basit yapılı bir müzik türüdür. Alanında ülkenin en büyük etkinliği olan Longina Festivali’nin ismi 1918 tarihli bir Manuel Corona şarkısından gelir
 • Jazz Plaza Festivali
  (Festival Jazz Plaza)
  16-21 Ocak
  İşte Küba’nın en önemli festivallerinden biri! 1980’den beri düzenlenmekte olan Jazz Plaza dünyaca ünlü caz müzisyenleri ile Küba’nın bu alandaki önemli ve/veya yetenekli isimlerini bir araya getirmektedir.• Uluslararası Havana Kitap Fuarı
  (Feria Internacional del Libro de La Habana)
  4-14 Şubat
  1982’de kutlanmaya başlanan Uluslararası Havana Kitap Fuarı’nın sabit yerleşkesi Cabaña Kalesi’dir (Fortaleza de San Carlos de la Cabaña). Fuar sırasında on binlerce Kübalı adeta buraya akın etmektedir.• Habano Festivali
  (Festival del Habano)
  22-26 Şubat
  Habano Festivali puro tutkunlarının Küba’daki buluşma noktasıdır. Festival kapsamında, diğer birçok etkinliğin yanında, tütün çiftliği ve puro fabrikası ziyaretleri de gerçekleştirilir. Festivalin düzenlendiği tarih Küba’da tütün çiftliği ziyareti için en uygun dönemdir. Ayrıca –her yıl mümkün olmasa da– Cohiba üretimi yapılan El Laguito fabrikasını ziyaret etmenin tek yolu bu festivale katılmaktır.• Salsa Festivali
  (Festival de la Salsa)
  25 Şubat-1 Mart
  2016’dan beri düzenlenmekte olan Salsa Festivali kısa sürede Küba’nın önemli festivallerinden biri haline gelmiştir. Festivalin temel organizatörü müzisyen Maykel Blanco’dur.• Havana Dünya Müziği Festivali
  (Havana World Music)
  18-20 Mart
  Sırada benim kişisel favorilerimden biri var. 2014’ten beri düzenlenmekte olan Havana World Music özellikle gençlerin yoğun ilgi gösterdiği bir dünya müziği festivalidir.• Guillermo Barreto Anısına Davul Partisi
  (Fiesta del Tambor Guillermo Barreto in Memoriam)
  22-28 Mart
  Bu perküsyon festivali vurmalı çalgıların Karayip müziğindeki baskın rolünü tanıtmak amacıyla baterist Giraldo Piloto Barreto tarafından başlatılmış uluslararası bir yarışmadır.• Havana Bienali
  (Bienal de La Habana)
  12 Nisan-12 Mayıs
  Havana Bienali Küba’daki en önemli sanat etkinliklerinden biridir. Ortaya çıkış tarihi olan 1984’ten itibaren Wifredo Lam Çağdaş Sanat Merkezi (Centro de Arte Contemporáneo Wifredo Lam) tarafından organize edilmektedir.• Uluslararası İşçi Günü
  (Día Internacional de los Trabajadores)
  1 Mayıs
  Bilindiği gibi, Küba dünyada 1 Mayıs’ın en kitlesel şekilde kutlandığı ülkelerin başında gelir. Her yıl çok sayıda turist kutlamalara katılmak üzere Havana’yı ziyaret etmektedir. Kutlamalar her eyalette bulunan devrim meydanlarında gerçekleştirilir.• Santiago de Cuba Karnavalı
  (Carnaval Santiaguero)
  18-27 Temmuz
  Yukarıda da belirttiğim gibi, Santiago de Cuba Karnavalı’nın kökeni tumba francesa ile Afrika cabildo’larıdır. Küba’da karnaval denince akla direkt Santiago de Cuba gelir. Bölge halkının çok büyük bir bölümü Küba Devrimi’nden önce bir alt sınıf eğlencesi olarak görülmüş olan bu karnavala iştirak etmektedir. Eskiden bir ay olan karnaval süresi ‘90’larda yaşanan ekonomik sıkıntılarla beraber bir hafta civarına düşürülmüştür.

  • Ulusal İsyan Günü
  (Día de la Rebeldía Nacional)
  26 Temmuz
  Fidel Castro ve arkadaşlarının 1953’teki Santiago de Cuba Karnavalı sırasında Moncada Kışlası’na düzenledikleri başarısız baskının yıldönümü. 26 Temmuz Küba’daki en önemli politik gündür ve her yıl başka bir eyalette anılır.

  • Klasik Havana
  (Habana Clásica)
  7-21 Kasım
  Eski Havana’da kutlanan bu klasik müzik festivali 2003 başlangıç tarihli Uluslararası Esteban Salas Antik Müzik Festivali’nin (Festival Internacional de Música Antigua Esteban Salas) ardılıdır.

  • Havana Maratonu
  (Marabana)
  21 Kasım
  Küba’ya gelmişken maratona katılmaya ne dersiniz? Yarı maraton da olur tabii!  Havana Maratonu 1986 yılında organize edilmeye başlanmıştır.

  • Uluslararası Yeni Latin Amerika Sineması Festivali
  (Festival Internacional del Nuevo Cine Latinoamericano)
  2-12 Aralık
  Sırada şüphesiz Küba’daki en önemli festivallerden biri var. 1979’da başlatılan bu film festivaline her yıl beş yüz binden fazla kişi iştirak etmektedir. Festivalde verilen ödül Büyük Mercan’dır.

  • Bejucal Çarangaları
  (Charangas de Bejucal)
  Aralık sonu
  Bejucal Çarangaları –Santiago de Cuba Karnavalı ve Remedios Parrandaları ile birlikte– Küba’daki en önemli üç ulusal halk festivalinden biridir ve günümüzde de geleneğe uygun şekilde sürdürülmektedir.

  • Remedios Parrandaları
  (Parrandas de Remedios)
  24 Aralık
  Bu etkinliğin kökeni 19. yüzyılın başlarında bir rahibin Remedios ahalisinin uyuyakalıp Noel gecesi ayinini kaçırmasını önlemek için şehrin çocuklarını görevlendirmesine dayanır. Bu gürültücü çocuk alayı geleneği zamanla Remedios Parrandaları’na dönüşmüştür.

Küba Mutfak Kültürü

-Ülke mutfağı ne yenir ne içilir

Küba mutfağında ızgarada pişmiş et yoğun olarak tüketilmektedir. Izgara et, yanında lahana, siyah fasulyeli pilav, haşlanmış patates ve avokado veya kızarmış muz ile birlikte servis edilir. Karayip mutfağının en önemli besinlerden olan pirinç, Küba yeme-içme kültürünün vazgeçilmez parçasıdır

Başlıca yemekleri;

1- Arroz Con Pollo

Küba’da ve Latin Amerika’da sıklıkla tüketilen bir lezzet olan arroz con pollo, klasikleşmiş yemeklerden biridir. Yemek tavuk, pirinç ve baharat karışımından oluşuyor.

Küba

2- Shrimps in Coconut Sauce

Bir ada ülkesi olan Küba’da kuşkusuz en çok tercih edilen yiyeceklerden biride deniz mahsulleridir. Birçok yemekte kullanılan karideslerin en lezzetli haliyse Hindistan cevizi sosuyla yapılan yemeğidir. Deniz kıyısındaki restoranlara uğrayarak bu yemeği denemelisiniz.

3- Ajiaco

Ajico; Kolombiya, Peru, Küba gibi ülkelerin vazgeçilmez yemeklerindendir. İçerisinde patates, avokado, mısır, tavuk ve çeşitli baharatların bulunduğu bu yemek hafif ve sağlıklı olmasıyla ön plana çıkıyor.

4- Croquetas

Anavatanı İspanya olan bu lezzetli atıştırmalıklar Küba’nın en sevilen tatlarından biridir. Karidesli, sebzeli ve peynirli farklı çeşitleri bulunan minik lezzet topları

5- Tamal en Cazuela

Mısır unu, domuz eti ve çeşitli baharatların birleştiği bu yemek geleneksel usullerle yapılan yemeklerden biridir.

6-Yuca Fingers

Yuca isimli bir bitkinin patates şeklinde kızartılarak sosla birlikte servis edildiği bu yemek, genel olarak Küba genelinde çok yaygındır. Ana yemekten daha çok alkollü içeceklerle birlikte tüketilmektedir.

7- Ropa Vieja

Biftek etlerinin; Meksika biberi, yeşil zeytin, soğan ve baharatlarla birlikte kavrulduğu bu yemek pirinç pilavıyla birlikte servis ediliyor. Oldukça lezzetli olan ropa vieja geleneksel tatlardan biridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir