Ülke Tanıtımı

Meksika

Meksika

Meksika

Meksika, resmî adıyla Birleşik Meksika Devletleri, Kuzey Amerika’nın güney yarısında yer alan federal cumhuriyet. Kuzeyde Amerika Birleşik Devletleri; güney ve batıda Büyük Okyanusu; güneydoğuda Guatemala, Belize ve Karayip Denizi; doğuda ise Meksika Körfezi ile komşudur.
Meksika; Amerika kıtasındaki altıncı, dünyada ise 13. en büyük bağımsız ülke konumundadır.

Başkent : Meksiko
Resmî diller : İspanyolca
Nüfus : 2020 tahminî 128.649.565
Para birimi : Meksika Pesosu
Trafik akışı : sağ
Telefon kodu : +52

Meksika Vizesi

-Üç büyük şehir;

Mexico City; Meksika’nın 32 federal yapılanmasından biri, ülkenin başkenti ve nüfus bakımından en büyük şehri. “Alfa” bir küresel şehir olup, Amerika kıtasının en önemli finansal merkezlerinden biridir. Ülkenin merkezinde bulunan Meksika Vadisi’ndeki platolarda, 2.240 metre rakımda yer alır.

Ecotepec de Morelos; Meksika’nın Meksika eyaletinin merkezi olan şehirdir. Meksiko Federal Bölgesi’nin kuzeydoğusunda yer almakta olup Meksiko metropol alanının bir parçasıdır. Yüzölçümü 160.17 km² olan şehrin nüfusu 2010 yılı itibarı ile 1.656.107’dir

Tijuana; Meksika’nın kuzeybatısınıda Baja California eyâletinde bir şehir. 2014 yılı itibarıyla tahmini 1.896.430 kişilik nüfusa sahiptir. Şehir özellikle ABD’den gelen turistler için önemli bir turizm merkezidir.

-Meksika hakkında ilginç bilgiler;

1. Her sene Meksika’nın doğu kıyılarının 4-6 santimetresi sular altında kalmaktadır.
2. Meksika, topraklarında en fazla sürüngen yaşayan ülkedir. Ülkede toplam 707 değişik sürüngen türü mevcuttur.
3. Boğa güreşinin anavatanı olmasa da, dünyanın en büyük Boğa Güreşi Arenası Meksika’dadır.
4. Dünyanın en büyük piramidi Cholula, Meksika’dadır.
5. Renki televizyon 1942 yılında Guillermo Gonzales Camarena tarafından icat etmiştir.
6. Meksika da yeni doğan bebeklere hem annesinin hem babasının soyadı verildiğinden isimleri bu kadar uzundur.
7. Yılbaşlarını 12 üzüm yiyerek kutlarlar. Tam saat 12 olduğunda kilise çanı 12 kere çalar her çalışında bir üzüm yenir ve her üzüm yenildiğinde bir dilek tutulur. Eğer böyle yapılırsa dileklerin yerine geleceğine inanılır.
8. Meksika’nın Pachuca Bölgesi’nde suç ve şiddet ile anılan Palmitas Mahallesi, Meksika Hükümeti ile Germen Crew isimli sokak sanatçıları grubunun ortak çalışmasıyla rengarenk boyandı.
9. Ülkenin 34. başkanı Pedro Lascuráin, 30 dakika içinde görevinden ayrılmıştır.
10. Ülkede 1 Kasım hayatını kaybeden çocuklara, 2 Kasım ise hayatını kaybeden yetişkinlere adanmış.

Meksika Gezilecek Yerler

1- Güneş piramidi , Yaklaşık 90 metre yüksekliğinde olan “Güneş Piramidi” dünyanın en büyük üçüncü piramidi olma özelliğini taşımaktadır.

2- Frida Kahlo müzesi , Frida Kahlo’nun yaşamına tanıklık eden evi, 1958 yılında müzeye dönüştürülerek, ziyaretçilerine kapılarını aralamıştır. Müze, Meksika’nın Coyoacan ilçesinin Colonia del Carmen bölgesinde bulunmaktadır.

3- Cancun , Bembeyaz kumların çevrelediği sonsuz maviliklere ev sahipliği yapan Cancun, Meksika’nın Karayipleri olarak adlandırılmaktadır. Karayip Denizine kıyısı olan Cancun, turkuaz rengi berrak denizi ve su altı yaşamının zenginliğiyle önemli bir cazibe merkezidir.

Meksika

4- Chapultepec Kalesi, Meksika’nın başkenti Meksiko’da yer alan Chapultepec Kalesi, Ulusal Tarih Müzesi olarak hizmet vermektedir. 1788’de inşa edilen ünlü yapı, 2325 metre yüksekliğiyle gotik mimari tarzını gözler önüne sermektedir.
Tarihin izlerini içinde barındıran kale 1864 ve 1867 yılları arasında Meksika İmparatoru I. Maximilian’ın ikametgâhı olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda Kale; Kara Harp Okulu ve gözlemevi gibi amaçlara da hizmet vermektedir. Görkemli yapı, yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden biri olmakla beraber; 1944 yılından beri Ulusal Tarih Müzesi olarak adlandırılmaktadır.

5- Meksika Metropolitan Katedrali, Amerika kıtasının en büyük katedrali olarak bilinen Meksika Metropolitan Katedrali, İspanyol mimar Claudio de Arciniega tarafından tasarlanmıştır. 1813 yılında yapımı tamamlanan Katedral, 110 metre uzunluğuyla dikkat çekmektedir. Yaklaşık 55 metre genişliğe sahip olan katedral, Meksika’nın kültürel ve tarihi dokularını yakından görebileceğiniz bir yerdir.

Meksika Festivaller ve Şenlikler

Meksika

 

• Son Jarocho Müzik Festivali.
• México Festivali.
• Festival Uluslararası Cervantino.
• Morelia Uluslararası Film Festivali.
• Ölülerin Günü
• Veracruz & Mazatlán sınırlarındaki Karnaval.
• Guelaguetza Festivali.
• Fiestas de Octubre

Meksika Mutfak Kültürü

-Ülke mutfağı ne yenir ne içilir;

Başka hiçbir mutfağa benzemeyen Meksika mutfağı dünya mutfakları arasında en renkli ve en acı lezzetlere sahip olması ile tanınıyor.
Meşhur yemekleri;

Fajita
Et, tavuk veya balığın soğan ve rengârenk biberler ile sotelenerek yapıldığı yemek.

Chili con carne
Türkçesi kıymalı Meksika fasulyesi. Bol acılı yapılan yemek Meksika mutfağı lezzetleri arasında en nadidesi sayılıyor.

Tortilla
Tortilla lavaşa benzeyen, mısır unu veya beyaz undan yapılan, mayasız, ince ve yassı bir çeşit ekmek. İçine et ve sebze konularak dürüm şeklinde yeniyor.

Meksika

Quesadilla
Quesadilla tortilla içinde sebze, et (bonfile, tavuk veya deniz ürünü), kaşar peyniri ve özel soslarla servis ediliyor. Bu soslar genelde süzme yoğurt ve kremanın çırpılması ile hazırlanan ekşi krema sosu, chili thai ve guacamole sos oluyor.

Taco
Taco ince ekmekle hazırlanan bir tür sandviç çeşidi. Minik taco ekmeklerinin içine et, tavuk, sebze, değişik soslar ve peynir konularak tüketiliyor. Taco için Meksika’nın en popüler fast food çeşidi deniyor.

Burrito
Burrito dürüme benzeyen bir yemek. İçine fasulye püresi sürülüyor. Et (dana eti veya tavuk eti), sebze ve peynir ekleniyor.

Nachos
Tortilla cipslerine nachos deniyor. Üzerine peynir ve et parçaları dökülerek atıştırmalık olarak servis ediliyor. Yanında guacamole, krema veya salsa sosu getiriliyor.

Guacamole
Guacamole sos avokado ile hazırlanan bir meze. Nachos ve et yemeklerinin yanına pek yakışan bu sos vitamin açısından da oldukça zengin.

Enchilada
Tortilla ekmeğinin içine et (dana eti, tavuk eti, deniz ürünleri), peynir, Meksika fasulyesi, patates, çeşitli sebzeler konuyor. Rulo şeklinde sarılıyor. Üzerine acı biber sosu gezdiriliyor. Fırınlanıyor. Fırından alınan tortillalar üzerine özel bir sosu yayılıp rendelenmiş cheddar peyniri serpiştiriliyor.

Churros
Churros bir çikolatalı hamur tatlısı. En önemli özelliği hamurunun 2 kez pişmiş olması. Birincisinde tencerede kavruluyor, ikincisinde ise kızartılıyor. Ardından çikolata sosuyla servis ediliyor.

Agua de horchata
Agua de horchata için Meksika sahlepi diyebiliriz. Pirinç, baharatlar, süt ve şeker ile hazırlanan içecek baharatlı tadıyla oldukça seviliyor.

Tekila
İşte Meksika’nın yerli ve milli içkisi: Tekila. Kökeni Aztekler’e kadar uzanan içkinin ismi Tequila kasabasından geliyor. Mavi agave (agave tequilana, agave azul veya tequila agave) bitkisinin öz suyunun şeker ve maya ile işlenmesi ve sonra damıtılmasıyla üretiliyor. İçimi oldukça sert.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir